Как да оправим саморазрушителното си поведение
„Светът, такъв какъвто сме го създали, е процес на нашето мислене. Той не може да се промени, без да променим мисленето си”. ― Албърт Айнщайн
Имам читателка, която иска да направи положителни промени в живота си, но сякаш не може да сложи край на определени модели на поведение.
Тя пише:
„Непрекъснато се натъквам на предизвикателството да внимавам когато купувам храна. Какво прави човек когато върши неща, които са саморазрушителни и вредни и продължава да ги прави. Има ли възможност това да се промени”?
Това е такъв отличен въпрос, защото мисля, че е свързан с всички нас, нали? Кой сред нас няма саморазрушително поведение от време на време, да не кажем и редовно? Зная че по-голямата част от живота си съм го живял правейки неща, които бих искал да не съм правил, и едва през последните 8-9 години аз (бавно) успявам да променя тези начини на поведение.
И така, може ли човек да промени саморазрушителното си поведение? Може ли да се спре да не върши нещата, които му се струва, че не може да спре да върши?
Недвусмислено мога да кажа да, тези начини на поведение могат да бъдат променени. Аз съм живото доказателство за това.
Отказах цигарите, промених напълно навиците си на хранене и минах от нездравословна храна на такава, която е доста здравословна, от заседнал, сега водя физически активен живот, освободих се от дълговете си, и това са само няколко от промените, които направих. Всичките ми начини на поведение се превърнаха от разрушителни в положителни.
И повярвайте ми, аз не съм супермен. За външен човек може и да изглеждам дисциплиниран и модел за самоконтрол, но вътре в себе си от край време се чувствам недисциплиниран, отлагащ нещата и с явна липса на самоконтрол. Никога не съм вярвал, че мога да се променя, но го направих.
Какво подейства? Ето я истината: бързи указания за променяне на поведението когато имате проблеми:
Изживейте болката.
Ние не сме склонни да правим промени, освен, ако не сме мотивирани да ги правим. Понякога, ние се вдъхновяваме като виждаме други хора да правят промени. Но понякога, ние просто трябва да се озовем в положение, в което се нараняваме, от което ние по-скоро искаме да се измъкнем. И така, ако сте в болезнено положение, позволете си да изпитате болката и се запитайте дали не е време за промяна. Ядете безконтролно? Е, каква болка ви причинява това? Какво искате да направите по въпроса? Излезте от това болезнено състояние.
Обърнете се към проблема.
Един от най-големите проблеми при правенето на промени в начина на живот е че сме склонни да избягваме да мислим за проблема. Той се влошава и влошава, и въпреки това ние се разсейваме, защото разглеждането на проблема може да е плашещо и болезнено. Но това само влошава проблема. Ако искате да се измъкнете от цикъла, трябва да си позволите да мислите за него. Погледнете проблема. Приемете го. Приемете, че той е такъв какъвто е с разбирането, че може да се промени, ако го приемете.
Изберете една малка, открояваща се промяна.
След като веднъж сте готови да започнете да правите промени, изберете само една. Ако искате да промените храненето си, вие не можете да го промените напълно изведнъж. Това не е реалистично. Така че изберете една промяна и бъдете конкретни: яжте по един плод на обяд всеки ден. Пийте неподсладен зелен чай вместо газираната напитка, която пиете всеки следобед. Пийте неподсладено кафе с мъничко сметана вместо грамадното лате в Starbucks с допълнителна бита сметана. Работете върху това да не си сипвате втора порция преди да сте направили 10 минутна почивка след първата порция. И така нататък. По една промяна на път, бавно.
Отдайте се сериозно.
Макар че искате промяната ви да е малка, вие искате обвързването ви да е огромно. Именно това ви помага да продължавате когато не ви се иска да продължавате. Как да се обвържете сериозно? Съобщете на стотици хора или на хиляди хора, че ще го направите и ги помолете да ви държат отговорнен/а. Запишете се в група за взаимопомощ. Публично се обвържете с голяма, посрамваща последица, ако се провалите. Направете го публично заради някой друг или за благотворителна група, така че да има хора, които не искате да разочаровате. Обещайте на някого, когото обичате. Заложете голяма сума пари на това с приятелите си. Обвържете се.
Научете се да вярвате, че можете.
В началото вие вероятно ще имате съмнения, че ще можете да се придържате към тази промяна. Няма нищо — започнете я така или иначе. Придържайте се към нея в една мъничка стъпка (изпийте чаша вода, изяжте плод), и вижте, че можете да я направите. После се придържайте към промяната, добавяйки още една малка стъпка. Всеки път когато успеете, използвайте това като доказателство, че сте способни да осъществите заплануваното.
Използвайте провалите, за да се учите.
Когато спазването на навика е доказателство, че можете да го правите, провалът не трябва да е доказателство, че не можете. Използвайте провала като възможност да учите: научете как работите най-добре, за това как действат навиците, за негативните неща, които си казвате (виж следващата точка) и за негативните подтиквания. Учете се за пречките, които са неизбежни, и как да ги заобикаляте. Всеки път когато оплескате нещата, това е невероятна възможност да станете по-добри, да подобрите метода си. Провалът не е нещо лошо — той е нова информация, с която да подобрите метода на прилагане на навика.
Не вярвайте в негативните неща, които си казвате.
Ще има мисли в главата ви за това, че не сте способни да го направите или че искате да се откажете. Не ги слушайте. Вижте ги, приемете ги, но не следвайте командите им, нито вярвайте на онова, което те казват. Те просто изникват, защото мозъкът ви се опитва да се измъкне от тежката работа. Мързелив мозък, лъжлив мозък. Вместо това, измислете по-добър контра аргумент: „Мозък: Не можеш да го направиш”. „Вие: Всъщност, мога и съм го правил. Други хора са го правили, така че и аз мога. И наистина ще зная само ако опитам”.
Намерете подкрепа.
Помолете партньора си или добър приятел или семейството или Интернет да ви подкрепят. Помолете ги да ви следят и да не ви позволяват да се проваляте. Ако нямате човек около себе си, който да ви подкрепи, намерете група онлайн.
Създайте правилната положителна & отрицателна обратна връзка.
Когато ядете вредна храна, тя има положителна обратна връзка (вкусна е), и съществува и отрицателна обратна връзка да не се яде вредна храна (силно желание и глад и щения да можехте да я ядете). Това е грешната обратна връзка за промяната, която искате да постигнете. Вместо това, създайте нов цикъл за обратна връзка, който подкрепя промяната ви. Вижте по-долу.
Създаване на подходяща заобикаляща ви среда
Когато свържете всички посочени по-горе стъпки, става ясно, че всичко опира до правилната заобикаляща ви среда. Мислете за нея като за смазан наклон — в момента наклонът е излъскан, така че да се носите към саморазрушителното си поведение, така че дори и да се съптотивлявате, най-вероятно ще продължавате със същото поведение.
Вие можете съзнателно да промените наклона. Създайте си свой смазан наклон, така че той да е насочен в посоката, в която искате да се движите.
Например, ако се опитвате да промените начина си на хранене, отървете се от вредната храна в дома си, така че да ви е трудно да се добирате до нездравословните храни. Кажете на хората у дома си да не ви позволяват да ходите до магазина или до местата, където се продава нездравословна храна. Вместо това, дръжте здравословни храни около себе си за времето когато сте огладнявате. Имайте отговорността и последиците, така че да не искате да се злепоставите когато оплескате нещата (отрицателна обратна връзка) и искайте да изглеждате добре като правите правилните неща (положителна обратна връзка). Не се срещайте с хора на места с нездравословни храни — това е все едно да отидете на бар, ако сте алкохолик. Давайте си награди, като масаж, например, ако се придържате към плана си цяла седмица или две седмици.
Това са просто примери, разбира се… вие ще се постараете да си създадете обстановката, която ви върши работа. Можете да я променяте с времето, ето защо провалите са отличен инструмент: от тях ще виждате къде заобикалящата ви среда трябва да се промени. Ако седите на компютъра вместо да правите упражнения, изключете го от мрежата и дайте кабела на приятел, който да го държи, докато вие правите упражнения. И така нататък, внасяйте промени всеки път когато се провилите докато заобикалящата ви среда е така уредена, че вие определено да успеете.
Ако тези указания оставят нещо във вас, то то е, че промяната е възможна. Дори и да мислите, че не можете да я направите, вие бъркате. Можете. Просто трябва да предприемете действие, започнете с едно движение, променете заобикалящата ви среда и смажете наклона в подходящата посока.
Лио Бабаута
Източник:
http://zenhabits.net/destruct/
Снимка: liselottevejborg.dk
Бъдете здрави
Очаквайте още полезни статии за това как да поддържаме здравето си, как да не остаряваме и как да се предпазваме от болестите.
Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация.
Авторски права и ограничения свързани с тях
zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.
Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.
zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.
Здрави всеки ден