6 ефикасни начина да внесем повече доброта в живота си

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

kindness

„Добротата е голяма работа и докосва абсолютно всичко в живота ни“. Али Магроу

Добротата се превръща в рядкост и понякога усещането е че май живеем във все по-враждебен свят. В наши дни сме по-свързани от всякога от социалните медии и от непрестанните новинарски цикли, така че не е трудно да се натоварваме от конфликтите, политиката, бедността и дисхармонията в света около нас. За някои професии като лекарската, учителската, тези на медицинските сестри и пара-медиците, социалните работници, спешните служби, адвокатите в наказателните дела или дори за хората, които се грижат за бедни и болни хора, животът може да се превърне в нескончаем кръг от стрес и травми и те могат бъдат поразени от преумора от състраданието, което непрестанно изпитват.

Било то поради твърде голяма изложеност на „лоши новини” или поради твърде голяма изложеност на страданието на хората около нас, ние може да започнем да изпитваме определени физически, психически и емоционални симптоми. Няма как да отречем, че този вид негативност е вредна за здравето.

Обаче, проучванията показват, че добротата и щедростта не само са чудесни за здравето ни, те също така са и заразителни и сякаш се самогенерират.

Колкото хората са по-добри един към друг, толкова по-удовлетворени и склонни да го правят са даващите и получаващите. Освен това, алтруизъм и емпатия се откриват и във видове различни от човека. Биологичният алтруизъм, бил той съзнателен или не, се забелязва както при животни, така и при насекоми, особено в такива, които живеят в много организирани системи, като например, при мравките.

И така, как да постигнем баланс между това да даваме без да даваме твърде много? Как да живеем по начин, който стимулира хуманността и алтруистичната ни природа без да позволим това да ни унищожи?

Джулиана Брайнс, PhD, от Greater Good Science Center казва, че има няколко начини за постигане на този баланс. Ние трябва да се стремим да се чувстваме свързани и подкрепяни помежду си като по този начин постигаме „сигурността на привързването”. Ние можем също така да се възхищаваме на света и вселената около нас: да се наслаждаваме на природата, да се отдаваме на човечността си и на онова, което тя може да постигне. Разхождайте се благоговейно сред природата или поседете тихо в изумителна сграда, преминете по дълъг мост, полежете на поляна и съзерцавайте облаците.

По същия начин, медитацията и практикуването на осъзнатост във всеки един момент могат да ни помогнат да сме тук и сега като регулират дишането и кръвното ни налягане. Ние трябва да се стремим да превръщаме доброжелателството в навик като редовно правим непланирани добри дела винаги когато това е възможно.

Ние също така трябва да научим кога е добре да казваме не и кога е особено важно да сме добри преди всичко със себе си, понеже принудителната доброта е дразнеща и контрапродуктивна. Създаването на начини за признаване на споделената си идентичност, като например, разпознаване на човешкото страдание; да сме наясно за това какво преживяват другите хора и да разбираме реалността на по-малко щастливите ще поддържа свързаността ни и няма да ни позволи да забравяме колко наистина привилегировани сме самите ние. Ученето на децата на доброта е друг начин да повишим до максимум взаимното съчувствие от ранна възраст.

Добротата не трябва да е изтощително или банално задължение. Добротата като концепция е начин за внасяне на щедрост и позитивност в живота както на другите, така и в нашия.

Ето 6 начина да внесете повече доброта в живота си:

Усмихвайте се

Усмихвайте се колкото можете повече. Не само на други хора, но също и на себе си. Гледайте се в огледалото и се усмихвайте. Винаги знайте какво е изражението на лицето ви. Понякога ние просто сме концентрирани или замислени и не осъзнаваме, че се мръщим. Правете неща, които ви карат да се смеете; смейте се искрено. Няма нищо по-удовлетворяващо от неудържим смях до сълзи, а всеки знае, че смехът е заразителен.

Когато сте навън контактувайте с хората като показвате радостно разположение на духа. Не е необходимо да преигравате, за да имате щастлив вид. Просто се постарайте и преди да се усетите това ще ви стане навик. Направете следния експеримент в присъствието на деца. Ако им се усмихнете, те почти винаги също ви се усмихват. Като си поставите за цел да се усмихвате, това ще ви донесе усещане за удовлетворение, което от своя страна ни кара да се усмихваме повече и да привличаме доброта.

Давайте

Щедростта е недооценена. Раздайте ненужните си вещи. Всички притежаваме толкова много непотребни вещи и всичко вече е така лесно заменимо. Не се опитвайте да продавате стари мебели или електроника. Няма да си върнете похарчените пари, защото нещата се обезценяват. Просто ги подарете. Дрехи, кухненски и електрически уреди, детски играчки: раздайте ги. Можете да ги дарите на благотворителни организации, които да ги дадат на хора в нужда. По-големите вещи като бяла техника и коли можете лесно да дадете на членове на семейството, приятели и съседи. Когато дойде време да подмените някоя вещ и можете да си позволите да си купите нова, приемете загубите и подарете старата вещ.

Също така, дарявайте за благотворителност. Превърнете това в ежегодна задача. Изберете кауза или две, в които силно вярвате и им давайте парични средства всяка година. Даренията се приспадат от данъците и ако го правите можете да си позволите да отказвате на други благотворителни каузи.

Не можете да давате на всички (ако можете, тогава непременно го правете!), но даряването на средства за една или две благотворителни каузи или на организации с нестопанска цел – такива с които сте добре запознати какво правят и на кого помагат, подсилва усещането ни за свързаност и стимулира склонността ни да даваме.

Получавайте

Чувствайте се добре относно получаването на подаръци. Когато някой ви предложи помощ, приемете я. Когато хората показват загриженост към вас и ви предлагат съвет, обърнете внимание. Позволявайки си свободно да получаваме ни носи ползи, които ние често не осъзнаваме. Когато получавате с радост, това ви действа възпитателно и е полезно за даващия. Хората се чувстват добре когато дават, точно както вие искате да се чувствате добре когато давате, така че като получавате, вие насърчавате цикъла на добротата. Ние често свързваме получаването с вина. Не се чувстваме достойни или искаме незабавно да дадем нещо в замяна, за да си оправим сметките. Не се чувствайте задължени да постъпвате така. Просто приемете подаръка без да трябва да правите нещо в замяна, просто кажете благодаря. Чувствата на оценяване и на благодарност са начини за изпитване на доброта, които ние често не осъзнаваме.

Говорете

Използвайте думите. Не се страхувайте от конфликт или укори. Понякога ние имаме ценна информация, която трябва да споделим и дори и тя да не бъде приета добре в началото, тази информация може впоследствие да помогне някому. Използвайте интуицията си и споделяйте преживяванията си. Колкото повече говорим с хората за нас самите, толкова повече формираме ценни връзки с други човешки същества. Като разговаряме един с друг, това е възможност за сближаване и за синхрон на емоциите, което е основната съставка на съпричастието.

Провеждането на разговор не е трудно; изисква се само да сте любезни. Казването на здрасти може да прозвучи много кухо. Поздравявайте сърдечно; когато питате някого как е наистина проявявайте интерес, дори и двамата да бързате. Не е необходимо да разказвате живота си на непознати, но ако ги гледате в очите и показвате уважение и истинското човешко отношение към хората, това е безценно. Особено ако не сте в настроение. Усилието се възнаграждава от само себе си.

Слушайте

Колкото говорите, толкова и мълчете и слушайте. Когато хората се разкриват пред вас или искат да ви кажат нещо, недейте просто да мълчите и да чакате да ви дойде реда да говорите. Това не е слушане. Наистина чуйте какво имат да ви кажат и отговорете адекватно. Редът ви да говорите ще дойде ако разговорът е балансиран и истински, а ако не е, може би онова, което мислехте да кажете в крайна сметка не е така важно в този момент.

Когато наистина слушате хората, това ви предоставя информация за цял живот. Никога не знаете кога наученото ще ви бъде от полза. Слушането също така ви учи да четете между редовете. Когато внимателно слушате някого, вие не чувате само думите му; вие забелязвате езика на тялото и израза на лицето му. Ние се научаваме да долавяме неказаното когато слушаме внимателно и сме съпричастни.

Обичайте

Показването на истинска привързаност и обръщането на внимание на хората, с които контактуваме са неща, които често правим повърхностно. Толкова сме погълнати от собствените си нужди, че не успяваме истински да се обичаме другите. Често това е откровено действие да предпазим себе си, особено, ако страдаме от по-горе споменатата умора от показване на състрадание и съпричастие. Обаче, ако осъзнаем, че това да ни е грижа за другите е всъщност грижа за нас самите и ако разберем, че всички сме свързани, ние можем да внесем повече доброта в живота си.

Следете какво се случва в света; образовайте се и се информирайте. Избирайте мъдро източниците си на информация и знайте истината за това какво изпитват хората по света. Осъзнайте какви привилегии имате и какви би следвало да са задълженията ви към другите хора и към планетата. Добротата е нещо, което можем да си позволим да даваме без граници, на другите видове и на околната среда.

Добротата трябва да се превърне в начин на живот.

Това не означава да не показваме негативни емоции или да позволяваме на хората да се възползват от нас, а по-скоро винаги да сме склонни да допринесем с нещо положително; дори и когато понякога сме изправени пред беда. С практика, добрите дела се превръщат в навик и ние ставаме по-силни в процеса; добротата ни учи да разбираме кога е подходящо да сме самоотвержени и кога е необходимо да сме егоисти. Ако намерението да сме алтруистични и да помагаме на другите е искрено, то резултатите винаги ще са конструктивни.

Даян Купман

Източник:

http://www.lifehack.org/338775/6-effective-ways-bring-more-kindness-into-your-life?mid=20151215&ref=mail&uid=502797&feq=daily

Снимка: www.huffingtonpost.com

Бъдете здрави

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *