Важна крачка към побеждаването на рака


Раковата имунотерапия – използването на собствената имунна система на тялото за борба с туморните клетки – може да се окаже основна част в лечението на рака, казват британски изследователи.
Бент Якобсен, роденият в Дания научен ръководител на Immunocore (базирана във Великобритания частна компания за клинични биотехнологии, фокусирана върху откриването и разработването на така необходимите нови, основаващи се на Т-клетъчните рецептори лекарства за лечението на заболявания като рак и вирусни заболявания), който започва да изследва Т-клетките ( клетките в организма, които играят основна роля при клетъчно медиирания имунитет) преди 20 години в Лабораторията по молекулярна биология на Медицинския изследователски съвет в Кеймбридж, Англия, казва, че рака основно се лекува чрез рязане (операции), тровене (химиотерапия) или горене (лъчетерапия). Всички тези методи се опитват да предпазят здравите тъкани от непоправимо увреждане в опита да се убие всяка ракова клетка.
„Имунотерапията е радикално различна”, казва Якобсен ексклузивно за вестник The Independent. „Тя по никакъв начин не отхвърля другите лечения на рака, но добавя нещо към арсенала, което има една уникална характеристика – заредено е със силата действително да лекува рака”.
Immunocore създаде терапия, базираща се на клетъчния имунитет, при която Т-клетките откриват и унищожават нападащите организма патогени, съобщава The Independent.
„Има много компании, които работят с антитела, но на практика ние сме единствената компания в света, която успява да работи с Т-клетки. Отне ни 20 години и от тази гледна точка ние сме уникални”, казва Якобсен.
Immunocore откри начин да създаде малки протеинови молекули, които компанията е нарекла ImmTACs, и които ефективно действат като ‘двойно’ лепило. Единият им край се залепва за раковите клетки, силно и съвсем директно, оставяйки здравите клетки недокоснати. Другият им край се залепва за Т-клетките, казва Якобсен.
Технологията се основава на ‘Т-клетъчния рецептор’, протеинът, който изпъква на повърхността на Т-клетката и се свързва с набелязания враг.
„Макар че Т-клетките не са много умни в разпознаването на рака, ние можем да им помогнем да го правят. Потенциалът, ако се създадат такива Т-клетъчни рецептори, е направо огромен”, казва Якобсен.
„Така се откриват всякакъв вид клетки и всяка мишена. Това означава, че подходът може на теория да се използва срещу всеки рак, без значение дали туморите са на простатата, гърдата или панкреаса”.
Източник: Life Extension, A cure for cancer may be a step closer, 16 July 2013
Снимка: www.indiatimes.com
Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация.
Авторски права и ограничения свързани с тях
zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.
Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.
zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.
Здрави всеки ден