Пасивното пушене прави децата по-агресивни

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

secondhand smoking

Децата, изложени на дим от цигари или на така нареченото пасивно пушене в ранното си детство е по-вероятно като пораснат да са физически агресивни и антисоциални, без значение дали са били изложени по време на бременността или родителите им са с анамнеза за антисоциално поведение, според Линда Пагани и Каролин Фицпатрик от Монреалския университет и болницата Сан Жустин. Няма изследване към днешна дата, което да е изследвало тези фактори. „Пасивното пушене всъщност е по-опасно от вдишания дим, а 40% от децата в света са изложени на него. Освен това, излагането на този дим в ранно детство е особено опасно, тъй като детският мозък все още се развива”, казва Пагани. „Прегледах данни, събрани за около 2055 деца от раждането им до навършването на десет годишна възраст, включително сведения на родителите за излагането на пасивно пушене и от учителите и от самите деца относно поведението в класната стая. При излаганите на пасивно пушене дори и временно, беше много по-вероятно да се опишат като по-агресивни до момента на завършване на четвърти клас”. Изследването бе публикувано в списанието Journal of Epidemiology and Community Health.

При положение, че би било неетично децата да бъдат излагани на пасивно пушене, Пагани разчита на хоризонталните данни, събрани от здравните власти на провинция Квебек от раждането нататък на годишна база. Тъй като родителите отглеждат децата си по време на участието си в изследването, данните предлагат естествен експеримент за отклонения в детското население от излагането им на дим у дома през ранното им детство. Макар че не може да се определи пряка причинна връзка, статистическата корелация предполага, че пасивното пушене предсказва девиантно (с отклонения) поведение в по-късното детството. Много подробната и съпоставена информация за изследването Quebec Longitudinal Study of Child Development (Квебекско хоризонтално   изследване за развитието на децата) й позволява да направи нещо, което никой друг учен не е правил до момента: разграничаване на уникалното въздействие на пасивното излагане на цигарен дим върху по-късното девиантно (с отклонения) поведение на децата. „Предишни изследвания разглеждащи групи деца като правило питат майките дали пушат или не, и колко при всяко последващо интервю, вместо да питат дали някой пуши в дома, в който живеят и играят малки деца”, казва д-р Пагани. „Освен това, малко изследвания са разглеждали антисоциалното поведение на родителите и дори още по-малко са проучвали последвалото въздействие от дългото излагане на пасивно пушене в дългосрочен план. Никое изследване не е взело предвид факта, че семействата в неравностойно положение е по-малко вероятно да участват в дълго изследване като това, което разбира се изкривява статистическите данни”.

Статистиката е подкрепена от други биологически изследвания за въздействието на цигарения дим върху мозъка. Пасивното пушене се състои от 85%  дим, отделян от горяща цигара и 15% дим, вдишан от пушача/ите и след това издишан. Дима от цигарата се счита за по-токсичен от дима, вдишан и издишан от пушача/ите, защото съдържа по-висока концентрация от много разпръсващи се замърсители, които могат да се вдишат в продължение на по-дълъг период на излагане. „Ние знаем, че гладът за кислород, причинен от излагането на цигарен дим в развиващата се централна нервна система може да причини ниско тегло при раждането и забавен растеж на мозъка на плода”, казва д-р Пагани. „Източниците на тютюнев дим в околната среда представляват най-пасивната и предотвратима причина за заболявания и инвалидност. Настоящото изследване показва, че след родовият период е важен за предпазване от влошено невроповеденческо развитие и доказва правотата на битката за незамърсена домашна среда за децата”.

Източник: Children Exposed To Secondhand Smoke Likely To Be More Aggressive, 23 May 2013

http://www.medicalnewstoday.com/releases/260845.php
Снимка: www.alternatifterapi.com

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *