Открийте 4-те стъпки за предотвратяване на остеопороза
Не е необходимо да чакаме да остареем, за да забележим загуба на костна маса. Това може да започне още в началото или в средата на 30-те. Остеопорозата е прогресивно заболяване на костите, което се характеризира с намаляване на костната маса и плътност и което води до повишен риск от фрактури. То е по-често срещано при жените поради хормоналните изменения при менопауза и засяга 25% от американските жени. Така че какво можете да направите, за да предотвратите остеопорозата или дори да я излекувате?
Ето 4 стъпки които помагат за предотвратяване остеопорозата да стане дори още по-широко разпространена:
1. Храна
Начинът на хранене и храносмилането играят основна роля в предотвратяването и лекуването на остеопорозата. Усвояването на всички хранителни вещества и на калция зависят от правилното секретиране на стомашна киселина. Почти 95% от хората на възраст над 50 години имат ниска секреция на храносмилателни ензими. Кофеинът, захарта, червеното месо, алкохолът и пушенето са първи в списъка от нещата, които трябва да се избягват. Също така, избягвайте консервантите, добавените хормони, изкуствените оцветители, боите и химикалите. (Очаквайте статия за десетте най-вредни съставки в храната.) Газираните напитки и консервираните сокове отмиват калция от костите, заради съдържащата се в тях фосфорна киселина. Някои лекарства може да ви поставят в риск от остеопороза при продължителна употреба. Хранете се с балансирана храна и консумирайте много тъмно зелени листни зеленчуци, ядки, семена и водорасли.
2. Калций
Калцият е особено важен за изграждането и поддържането на костите, ето защо той е изключително необходим за предотвратяване на остеопорозата. Калцият се комбинира с други минерали и формира твърди кристали, които дават сила и структура на костите. Храни, богати на калций са киселото мляко и млечните продукти (но – консумирайте прясно мляко умерено, понеже прекомерният прием на прясно мляко може всъщност да доведе до изхвърлянето на калция от костите, а освобождаването му в кръвотока засилва риска от фрактури), сардините, сьомгата, рибата с латинско название Pagrosomus, стридите, бадемите, таханът, сушените смокини, нахутът, тъмно зелените листни зеленчуци, зелето, ливанската краставица и бразилските орехи. Някои хора сякаш просто не могат да включват достатъчно калций в хранителния си режим. Тези хора може да се нуждаят от калций под формата на хранителна добавка, но това трябва да се обсъди с лекар, понеже хранителните добавки с калций могат да имат известни странични ефекти и се свързват с някои рискове. Трябва да споменем също така, че калцият сам по себе си често не е достатъчен. Без магнезий, калцият може да не се използва пълноценно, понеже магнезият е необходим за усвояването на калция. Също така, витамин K2 и витамин D са много важни в усвояването на калция в тялото и помагат за поддържането на плътността на костите.
3. Упражнения
На всяка възраст упражненията са особено важни за поддържането на здрави кости. Упражненията за изграждане на сила като вдигане на тежести са най-ефикасни за изграждането на плътността на костите. Обаче, всеки вид упражнения са от помощ, включително ходенето, йога и редовното изпъване (стречинг) на тялото.
4. Хормонален баланс
Надбъбречните жлези играят важна роля при остеопорозата. Те произвеждат половите хормони при мъжете, а след менопаузата, и при жените. Здравите надбъбречни жлези произвеждат достатъчно естроген след менопаузата за поддържането на адекватни нива на естроген. Укрепването на надбъбречните жлези и на щитовидната жлеза с използването на хранителен баланс е по-естествен подход от прилагането на хормонозаместваща (на естрогена) терапия. Понеже дисфункцията на щитовидната жлеза може също да е сериозен рисков фактор за остеопороза, вижте рецептата за следния ефикасен тоник и полезните съвети за здрава щитовидна жлеза:
„Вероятно е добра идея да се започне с около 1/2 ч.ч. сок от репички, която да добавяте в ежедневния си зеленчуков сок/смути. За целта ви е необходима малка връзка репички. Сайтът Mercola.com например препоръчва тоник за щитовидната жлеза, който съдържа репички и сок от моркови или краставица, целина и лимон. Морковите съдържат големи количества бета-каротин, прекурсор на витамин А в тялото. Ако нивата на витамин А в тялото ви са ниски, способността ви да произвеждате стимулиращия функцията на щитовидната жлеза хормон (TSH) е ограничена. Витамините B-комплекс са необходими за добрата щитовидна функция. Краставиците съдържат В витамини, така че те са добър избор когато се стремим да подхранваме щитовидната жлеза. Сайтът на д-р Меркола препоръчва към този тоник да се добавя щипка кафяви морски водорасли на прах за подсилване на йода. Това се налага понеже йодът е основен микроелемент, особено важен за правилното функциониране на щитовидната жлеза, което може да се подсигури с яденето на храни, богати на йод. Липсата на йод в храната може да доведе до уголемяване на щитовидната жлеза, летаргия, умора, слабост на имунната система, забавен метаболизъм, напълняване и други, казва сайтът Global Healing Center.
Сайтът eHow website посочва здравословните ползи от сока от репички, като няма конкретни времеви граници за използването му за лечението на определени заболявания. Уебсайтът eHow казва, че повечето хора продължават да пият сока докато симптомите им изчезнат или се подобрят. Ето защо наблюдението на лекар при проблеми с щитовидната жлеза е важно, понеже само лекар може да направи изследванията, необходими за следенето на дейността на щитовидната жлеза във времето”.
Хроничният стрес с непрестанното му производство на стероиди от страна на надбъбречната жлеза е силен причинител на остеопороза при мъжете, но най-вече при жените. При жените надбъбречната жлеза метаболизира половия хормон прогестерон в кортизол, предизвиквайки по-висок риск за загуба на костна маса. Ако надбъбречните ви жлези не са в равновесие, остеопорозата може да дебне зад ъгъла.
Когато не ядем продължителен период от време, надбъбречните ни жлези работят усилено, за да отделят повече кортизол и адреналин, опитвайки се да поддържат нормалното функциониране на тялото. Когато нивото на кръвната ни захар пада за продължителни периоди, това създава стресова реакция, която засяга надбъбречните жлези. Ако искате да регулирате нивата си на кортизол, яжте навреме и здравословни храни през целия ден. Редовното хранене ще предотврати драматичните спадове на кръвната захар и ще позволи на тялото да функционира оптимално. Включвайте нетлъсти протеини на всяко хранене и здравословни закуски между храненията, което ще спомогне за поддържането на стабилното ниво на кръвната захар (протеинът не е необходимо да е от месо. Има изненадващи източници на протеини от не-месни източници, статия за което ще публикуваме скоро). Също така, непременно консумирайте много плодове и зеленчуци, което ще ви предостави особено важните за възстановяването на здравето на надбъбречните жлези витамини и минерали. Билките също могат да помогнат. Тук даваме рецепта за билкова отвара, която е чудесна за надбъбречните жлези и подсигурява най-доброто им и балансирано действие:
Билков чай за детоксикация на надбъбречните жлези
1 част джинджифил
1 част женско биле
1 част див сладък картоф
1/2 част Адамово дърво (витекс ангус кастус)
1/2 част канела
1/4 част донг куай
Сложете билките в съд и ги залейте със студена вода така че тя да ги облее. Загрейте бавно и оставете чаят да къкри 20-45 минути. Колкото по-дълго варите билките (важно е това да става на слаб огън) толкова по-силна става отварата. Пийте по 2-3 чаши на ден.
Източници:
http://www.healthyandnaturalworld.com/4-steps-to-prevent-osteoporosis/
http://www.healthyandnaturalworld.com/easy-and-effective-tonic-for-thyroid-disorders-recipe/
Снимка: www.pinterest.com
Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация.
Важно:
Настоящата статия е информативна и не е предназначена за самолечение. Непременно се консултирайте с лекар преди да предприемате каквото и да било лечение на база на горната статия.
Авторски права и ограничения свързани с тях
zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.
Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.
zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.
Здрави всеки ден