Любовта ни към домашните любимци

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

pets

При икономика, зациклила в растяща безработица и при безкрайните просрочвания на ипотеките, последното нещо, което човек би очаквал е че миналата година (2012) сме изхарчили общата сума от $50 милиарда за домашните си любимци. Дори още по-изненадващото е че тази цифра представлява увеличение с $8 милиарда през последните три години – по време на една от най-тежките икономически кризи в САЩ.

Лесно е да си представим, че тази информация трябва да е грешка, тъй като показва, че сега за домашните любимци в Съединените щати се харчат повече пари от брутния вътрешен продукт на страните в света, класирани по БВП от 64 място нататък. Смущаващите $25 милиарда се харчат за здравеопазването и лекарствата на домашните ни любимци. Тези пари стопаните им ги дават от джоба си за услуги, които не се покриват от здравни осигуровки.

През последните пет години домашните любимци стават все по-популярни; както и важността, която им придаваме. Изследване на Американската асоциация за продукти за домашните любимци за 2011 г. показва,  че цели 62 процента (поразителна цифра!) от американските домакинства имат домашен любимец в дома си. Американците вече гледат на и се отнасят към домашните си любимци като към човешки същества, като им осигуряват дизайнерски дрехи и бижута, деликатесни храни, шини за изправяне на зъбите и дори пластични операции.

Докато секторът на продуктите за домашни любимци върти оживена търговия, повечето домашни любимци днес спят в креватите или в спалните на стопаните си и към тях се отнасят като към любими членове на семейството. На домашния любимец може даже да се падне честта да сплотява семейството в трудните времена. Поделеното попечителство върху домашни любимци след развод също е често срещано.

Но какво подклажда страстта ни да се отнасяме към приятелите ни животни като към човешки същества? Какво показва това относно нещото, което навярно липсва в човешките взаимоотношения, та все повече се отнасяме с животните у дома си по-добре, отколкото с роднините си, че дори и с родителите и половинките си?

Преди две седмици една от студентките ми сподели, че подарила кученце на майка си за рождения й ден миналата година. Направила го, защото виждала, че отношенията между родителите й са охладнели и поради тази причина майка й отсъствала от дома доста често. Надяваше се кученцето да задържи майка й у дома, както и да оправи разрива във взаимоотношенията между родителите й.

Първоначално майка й не приела домашния любимец и искала да го даде някъде. За много кратко време обаче кученцето се превърнало в центъра на живота на майка й. Тя готвела всички ястия за кучето и го водела на сеанси по акупунктура на всеки две седмици за незначително нараняване на крака. Кучето си има фризьор, треньор и диетолог и в момента ходи по инервюта за включване в кучешка група за игри. Сега майка й вече е вкъщи по-често, но напълно се фокусира върху кучето, прекарвайки времето си в грижи за него.

Какво да кажем за взаимоотношенията на тази жена със съпруга й? Студентката каза, че майка й и баща й са учтиви един с друг, но между тях няма топлина, нито обич, за разлика от безусловната и щедра любов, с която майката отрупва домашния любимец. По-безопасно ли е да обичаме домашен любимец, вместо да се излагаме на разочарования, конфликти и тежък труд за постигане на любяща връзка с най-близките ни хора?

Дали внушавам, че да обичаме домашните си любимци е грешно? Съвсем не. Семейството ми е благословено не само с една прекрасна малтийска булонка, но и с двор пълен с лами, овце, коне и кози. Нашите домашни любимци са важни за нас. Домашните любимци подобряват психологическото и физическото ни здраве. Те ни обичат, лекуват и ни помагат да живеем по-дълго.

Редица изследвания показват лечебните свойства на домашните любимци. Изследване на университета Пардю показва, че когато възрастните хора се изправят пред травми или други беди, любовта, получавана от техните домашни любимци и връзката между тях им помагат да се предпазват от депресия и самота. Животните предоставят емоционална подкрепа, която е основен компонент за здравето и оздравяването. Има дълъг списък от ползи за здравето от съжителството с животните.

Но не се ли възторгваме прекалено? Може би се чувстваме емоционално по-малко застрашени да обичаме домашните си любимци или може би да обичаме домашните си любимци изисква по-малко усилия и ни прави по-малко уязвими, отколкото от изграждането на взаимоотношения с повечето от хората, с които си взаимодействаме всеки ден.

Нашите домашни любимци ни обичат безусловно. Те ни изслушват и не се оплакват, нито изразяват разочарование от това какви сме. Те ни предоставят компанията си без машинациите и дневния ред, вплетени в повечето от взаимоотношенията ни с хората около нас. Те приемат любовта и обичта ни такава, каквато им я предлагаме; и което е най-хубавото, с радост ни дават същите любов и обич. Това е прекрасно, ако не се превърне в заместител на интимните отношения между хората. Емоционалната интимност с другите хора е особено важна за доброто ни здраве.

Ние сме сложни същества и се нуждаем от физическа, емоционална и духовна близост с други хора. Създаването на социални връзки се е превърнало в начинът ни на общуване и на ‘изграждане’ на връзките ни. Днес ние често завързваме запознанства или ги прекратяваме с имейли и смс-и, споделяме важни събития в живота си — дори предлагаме брак безжично. Интимният контакт, изживяван с други човешки същества дори само преди 10 години, преди ерата на господството на интернет и на мобилните телефони, се запълва в голяма степен от нашите домашни любимци.

За да постигнем баланс и цялостност в живота си ни се налага да внимаваме за това как позволяваме на технологиите и на влудяващия ход на модерния живот да ни изолират един от друг и да създават страх и съревноваване, които ни ограбват от красотата и осъществяването на интимни и любящи човешки взаимоотношения.

Домашните ни любимци могат да са основна част от живота ни. Но в крайна сметка нашите предизвикателства и надежди са да изградим човешки взаимоотношения, в които да можем да споделяме, обменяме, зареждаме и даваме възможност един на друг и така да правим живота си и живота на другите по-струващ си, стойностен и удовлетворяващ.

Джорджиана Донадио

Източник: Easy Health Options, Our Love Affair With Pets, 1 May 2013

Снимка: www.neko-cafe.biz

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *