Как пациентите сами си поставят погрешни диагнози онлайн

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Dr-Google

Болни сте от рак!

Е, Гугъл така или иначе мисли, че сте болни от рак – защото без значение какви симптоми напишете в търсачката, резултатите ще ги свържат с рак.

Главоболие? Рак!

Замъглено зрение? Рак!

Болки? Рак!

Някъде ви сърби? Рак!

Изморени сте през цялото време? Трябва ли въобще да питате?

Ако някога самите вие сте използвали Гугъл, за да откриете медицинска информация (а кой ли не е?), в даден момент сигурно сте се натъкнали на вестта, че имате рак, което ви е втрещило.

Явно не сте единствени. Всъщност ново проучване в Обединеното кралство откри, че една четвърт от жените са помислили, че са болни от нещо, от което въобще не са благодарение на д-р Гугъл – като номер едно в списъка е рак на гърдата.

Номер две? Всички останали видове рак.

Учуден съм, че броят е толкова малък – защото ми се струва, че 100 процента от мъжете и жените по един и същ начин се оказват убедени, че са болни от рак, както и от редица други заболявания (често пъти редки и смъртоносни) след сърфиране в Гугъл.

Онова, което прави самодиагнозирането много по-лошо от простото, мнимо подплашване с някое заболяване е, че много хора предприемат следващата стъпка и започват сами да се лекуват на база наученото от д-р Гугъл – и поне 10 процента от жените в проучването са изпитали странични ефекти, поради лекарствата, които са пили за болест, от която не са болни първо на първо.

Проучването било финансирано от производител на лекарство за бактериална вагиноза, състояние, което жените често погрешно смятали за млечница на база на резултатите, излезли в търсачката. И наистина, млечница била болестта под номер три в списъка.

Но сериозно, вие не бива сами да си поставяте диагноза – и със сигурност не трябва да се самолекувате – за млечница, вагиноза, рак или за каквото и да било друго заболяване,  от което д-р Гугъл смята, че сте болни.

Интернет е инструмент, който информира и дава сили и възможности на пациентите. Можете да използвате информацията, която намерите онлайн, за да поставяте под въпрос диагнозите и лечението, които вашият лекар ви предписва – но не можете да се съмнявате в него, ако не го/я посещавате първо на първо.

А за да имате добри примери за неща, за които да разпитвате своя лекар, продължавайте да търсите и четете.

Източник: The Douglass Report, WC Douglass, MD, How patients misdiagnose themselves online, May 2012

Снимка: www.mtwholehealth.com

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *