Билки и подправки за зимата, 3 метода на съхранение

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

dried-herbs

През лятото зеленината е в изобилие, но през зимата е трудно да подправяме ястията си с прясно нарязани, свежи билки и подправки. Разбира се, спасяват ни пакетчетата с билки и подправки от магазина. Провансалските билки и средиземноморските подправки са приятни и екзптични, но понякога копърът и магданозът са по-подходящи за обикновените ястия.

Съхранението на подправки и билки за зимата съвсем не е сложно. Изобилието на лятото ни улеснява. Съществуват три основни метода за запазване на магданоз, копър и на други билки и подправки за зимата:

сушене на открито;

замразяване във фризера;

осоляване.

Всеки от трите метода си има своите преимущества и недостатъци, от вас се иска само да изберете най-подходящия за вас самите.

Всеки от методите позволява съхранението на зелените билки и подправки за зимата. Но при различната обработка, вкусът ще е различен. Най-свежи остават замразените билки/подправки. Сушените билки трябва да се добавят в ястието преди свежите, за да могат те изцяло да отдадаъ аромата си.

Как да сушим зеленина за зимата

Сушенето на копър, магданоз, босилек, кориандър, целина, мащерка, розмарин е съвсем лесно: трябва добре да измиете билките, да изтръскате водата от тях, да ги подсушите с кърпа и да ги разстелете върху поднос или плътна бяла хартия за да се изсушат. Сушете на сянка. Разстилайте билките на тънък слой, за да са обгърнати от въздуха. Периодично обръщайте билките с ръце, за да изсъхвате те равномерно. Мястото, където ще сушите билките трябва да е сухо и проветриво. Обикновено билките чудесно се сушат в кухнята. Процесът продължава няколко дни до момента, в който стъблата станат чупливи.

Другият вариант е разбира се да окачим „букетчета” от билките на проветриво място (виж снимката), като също е необходимо да ги направим рехави, за да може въздухът да преминава през клонките и да ги суши равномерно.

За салати и меса трябва да се берат млади клонки, които съхнат много бързо. Копър за добавяне в супи е най-добре да се бере когато цъфти, като се сушат чадърчетата и стъблата. Така ароматът и вкусът му са наситени.

Как да замразяваме зеленина

Замразените билки и подправки най-добре съхраняват витамините в себе си. Има два метода на замразяване на билки и подправки за зимата: сами или в кубчета лед. Процесът на подготовка на билките и подправките за замразяване е стандартния: измиват се, подсушават се от водата и леко се начукват.

Замразяването на зеленината в кубчета лед е много удобно. Трябва просто да слагате билките на дребни късчета в стандарни форми за лед, да заливате с вода и да замразявате. Готовите кубчета със билките в тях изваждайте в пликчета и дръжте във фризера. Удобно не само за замразяване, но и за използване! Просто пускате 1-2 кубчета лед в ястието докато се готви и разбърквате врящата гозба.

Можете да замразявате във вода и цели листа от мента, босилек, градински чай. Тези ледени кубчета изглеждат красиво в различни коктейли

Ако искате да замразявате билките без да добавяте вода, просто ги слагайте в пластмасови контейнери или в специални, плътно затварящи се пликове и ги дръжте във фризера. Преди това ги разпределяйте на неголеми парчета, така че те да не замръзнат в голям общ къс – с който после ще трябва да се борите, за да отчупите, отрежете или откъснете нужното ви количество.

Как да осолим билки за зимата

По-рано осоляването бе доста популярен метод за приготвяне на зимнина. То беше обичайно за копъра. Днес този метод се използва рядко, но има хора, които го харесват.

Измитите и наситнени билки внимателно се стриват със сол в купа (например 1 с.л. сол за голяма китка копър) и се оставят да престоят половин час. Билките след това се поставят в стерилизирани буркани заедно със сока, който са пуснали и добре се натискат. Отгоре се посипва тънък пласт сол, буркана се затваря плътно и се държи в хладилника. Тези билки разбира се не могат да издържат дълго, така че е добре да ги употребите в рамките на седмица – две.

Когато използвате от този копър в ястията не забравяйте да слагате в тях по-малко сол.

Още един метод за запазване на копър е като ситно го нарежете, добре го посолите от всични страни и го разпределите на тънък пласт върху хартия. Когато хартията се намокри я сменяте. Повтаряте докато хартията повече не се мокри. Изсипвате в буркан и държите в хладилника. Отново внимавате със солта и използвате колкото се може по-бързо за най-добър резултат.

Мариновани синапени листа

Нека сега видим указания как да осолим синапени листа (или листа от лапад, киселец и други), но тази рецепта е за краткотрайна употреба – ако искате да ги запазите за зимата, ще трябва да ги замразите. След няколко дни ще можете да се насладите на ароматните мариновани зеленчуци. И ще сте сигурни че те са 100% здравословно приготвени без каквито и да било консерванти.

Продукти:

800 г синапени листа (или листа по ваш избор) и 2 супени лъжици морска сол

Метод:

  1. Измийте синапените листа добре. Отцедете ги добре. Ако по листата остане вода, не се безпокойте.
  1. Слагайте синапените листа на един пласт в стъклен контейнер с капак, едно по едно, като натърквате всяко със сол равномерно от дръжката към върха на листото. Отгоре слагайте следващия пласт листа също добре осолени и т.н. Оставете на стайна температура около 30 минути и отново насолете листата. Повторете процеса три пъти. Затворете и охладете в хладилника. В процеса ще се отдели вода. След два до три дни ще имате ароматични, здравословни мариновани синапени листа. Така приготвени те ще се запазят в хладилника до една седмица.

Забележки:

  • Вместо в стъклен контейнер, можете да ги държите в пластмасова торбичка.
  • След осоляването, листата ще са меки и ярко зелени на цвят и ще пуснат вода. Водата можете да използвате или да я изхвърлите. Всяка част от листата, по която няма сол може да пожълтее. Ето защо трябва да натриете със сол цялата повърхност на листата.
  • При готвене, натопете синапените листа във вода за 20 минути. Изплакнете с вода три пъти и изстискайте излишната вода. След това нарежете и прибавете в съответното ястие.

Източници:

http://www.gippokratlechit.com/publications/detail.php?ID=61059

http://en.christinesrecipes.com/2010/09/homemade-salted-mustard-greens.html

Снимка: cometdancer.com

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *