9 изпитани домашни лека за болки в ушите
Болките в ушите могат да са причинени от редица неща. Чуждо тяло или вода, останала в ушния канал, могат да причинят инфекция и впоследствие неприятното усещане на болка в ушите. Болките в ушите могат да са причинени също така от настинки, висока температура или дори от лимфни инфекции. В общи линии, по-чести при малките деца и възрастните хора, болките в ушите могат понякога да се лекуват у дома с напълно естествени лекове, повечето, от които можете да намерите в шкаф или килер и в този момент. Подбрахме девет чудесни, напълно естествени домашни лекове, които да ви помогнат в случай, че нямате възможност да се свържете с лекар или ако не искате непременно веднага да ви предпишат поредния антибиотик:
1. Горещи компреси – един от най-лесните за приготвяне лекове за болки в ушите е горещият компрес, който можете да приготвите като просто потопите памучна кърпа в гореща вода и внимателно я изстискате. Можете след това да я сложите върху засегнатото място, обикновено отстрани на лицето, точно зад долната част на челюстта Или можете за по-лесно направо да използвате термофор с гореща вода.
2. Билкови лапи – за по-силно и почти незабавно облекчение на болката можете да предпочетете горещ компрес с гореща билкова лапа от смес от начукан корен от джинджифил, намачкани листа от коприва, начукана кора на канела и намачкани листа на живовляк. Можете да ги сложите в тензух, да ги попарите с гореща вода и след това да сложите тензуха върху засегнатото място като горещ компрес. Болкоуспокояващото действие на лапата има по-бърз ефект от обикновените горещи компреси и по-ефикасно помага за успокояване на болката. Слагайте колкото често е необходимо, докато болката отмине.
3. Топло масло – затоплете качествено растително масло като кокосово, бадемово или от жожоба, докато е топло на допир и капването с капкомер на малки количества от маслото в болното ухо би следвало бързо да изцери болката. За предпочитане е лекувания да е легнал на една страна. Ако желаете да капнете на детето си, непременно му говорете нещо приятно и успокояващо, за да го накарате да не мърда, като с ръка придържате главата му, така че всичко да приключи бързо и да има полза от капнатото масло. Можете да подсилите лечебните свойства на този лек като добавите капка етерично масло от мента, капка етерично масло от розмарин и капка масло от карамфил към затоплената смес от маслото и така ще получите идеално антимикробно масло. Ако направите това, непременно използвайте само незначителни количества етерични масла към основното масло, смесвайте много пестеливо етеричните масла в малки количества в основното масло и го използвайте щадящо. Едно до две капвания през един ден обикновено са съвсем достатъчни за предизвикването на желания терапевтичен ефект.
4. Лук – сокът от цяла глава кромид лук изстискан през сито или с преса е отличен лек при болки в ушите. Можете да капвате от сока от лука по мъничко в болното ухо през сифон или фуния. Това е бърз и траен лек за досадните болки в ушите.
5. Чесън – чесънът е древна билка, ценена заради безбройните й лечебни способности и заради силните й противомикробни свойства. Ето защо сокът от чесън, също като сока от лук, може да се използва като лек при болки в ушите по същия начин, както със сока от лук. Всъщност, сока от чесън и сока от лук могат да се смесят за предизвикването на още по-силен ефект.
6. Корен от джинджифил – коренът от джинджифил е подправка и чудесен лек за всичко, който е хубаво да имате винаги в шкафа у дома си. Естествено антибактериално и болкоуспокояващо средство, сокът, изстискан от корен на джинджифил може да се използва като лек, който незабавно успокоява болките в ушите. Вместо това, можете да сложите сушен корен от джинджифил в масло да се накисне или да затоплите суров джинджифил в масло и да оставите сместа да изстине до търпимо топла, стайна температура и да го използвате като всеки лек на база масло. Изпиването на чаша силен чай от джинджифил също ще помогне със справянето с болката. Когато се пие наред с маслото или сока, това ще излекува болките в ушите за по-малко от един ден. Можете дори да изберете да смесите сока от джинджифила с тези от лук и чесън за по-силен ефект, който изисква едва нищожна доза, за да предостави почти незабавни резултати.
7. Корен от женско биле – не толкова добре известен лек за болки в ушите, коренът от женско биле може да се използва като отличен балсам за болки в ушите, особено ако те често се повтарят. За да направите балсам за ушите, затоплете начукан корен от женско биле в маслена основа по ваш избор, било то масло от шеа, пчелен восък, какаово масло или смес от които искате от тях на водна баня в съд с двойно дъно за десет-петнайсет минути; оставете настойката да изстине и след това намажете с нея около болезненото място и във вътрешното ухо (но не допускайте да влезе в ушния канал), докато се усети значително облекчение. Намазвайте колкото често е необходимо, докато болката напълно изчезне. Можете да подсилите терапевтичните свойства на балсама като добавите смлян или нарязан на филийки джинджифил в сместа за допълнително противовъзпалително и аналгетично действие.
8. Лопен – лопенът е традиционен лек за болки в ушите, използван от Средновековието насам, макар че употребата му бе някак позаглъхнала доскоро. Тъй като в билковите магазини се намира основно сушен лопен, оставете го да се напои в масло, което след това можете да държите за спешни случаи. Ако болката ви хване неподготвени, можете да загреете сух лопен в маслена основа по ваш избор в съд с двойно дъно (на водна баня) и да го оставите да поври доста преди да го използвате. Можете също да сварите много силна редукция от лопен в ябълков оцет, след което тя може да се използва директно върху засегнатото място с фуния или капкомер. Билката лопен има естествени антимикробни свойства, предпазващи от инфекции като се избягват усложненията.
9. Невен – маслото от невен или накисването на невен в ябълков оцет (или във всякакъв вид оцет, като първият е за предпочитане заради ниската си киселинност) е добро лекарство за болки в ушите, особено ако се използва при по-леки такива. Тъй като невенът е много мека (но в същото време много силна) билка, това е най-добрият вариант за лекуване на болки в ушите при малки деца и бебета.
Както винаги, обръщаме внимание, че това не са медицински съвети и не заместват консултацията при ушен лекар. Като изключим употребата на масла и лапи, действайте предпазливо при използването на билки или подправки в лечението на болки в ушите, тъй като има хора, които може да са алергични към някои видове билки или подправки. Трябва също да отбележим, че ако болките в ушите са сериозни или продължат повече от три дни, най-добре е да потърсите професионална медицинска помощ, за да предотвратите възможни инфекции или усложнения. По същия начин, ако усетите звънтене в засегнатото място или забележите, че не чувате добре, незабавно потърсете професионална помощ.
Очаквайте още домашни лекове при болки в ушите.
Източник: Top 10 Home Remedies For Earaches
http://www.herbs-info.com/blog/top-10-home-remedies-for-earaches/
Снимка: charlotteheadachecenter.com
Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация.
Авторски права и ограничения свързани с тях
zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.
Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.
zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.
Здрави всеки ден