Танцуващите пчели използват демократичен процес в избора на нов дом

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Когато медоносните пчели си търсят нов дом, те избират най-доброто място в демократичен процес, на който ще е добре хората да подражават ревностно, според биолог от Корнел.

Honeybee-DemocracyВ книгата си „Пчелна демокрация” Томас Сийли, професор по невробиология и поведение, описва сложния процес на вземане на решение, който медоносните пчели (Apis mellifera) следват при съдбовния си избор на нова кухина за гнездене.

Когато кошерът се пренасели, две трети от пчелите работнички и старата царица го напускат и се събират на някой клон близо до него. През следващите няколко дни няколко стотин пчели ‘скаути’ се впускат да изследват 10 до 20 потенциални места за новото си местообитание в хралупи на дървета. Междувременно, отново в рояка, всяко място бива представяно с танц.

„Всяка от търсещите пчели определя колко дълго да танцува според това колко добро е мястото”, казва Сийли. „Пчелите имат вродена способност да преценяват качеството на местата, и те са честни; ако мястото е посредствено, те не го рекламират енергично”.

Поред, търсещите пчели скаути инспектират местата и се завръщат и всяка изпълнява своя танц. Най-доброто място предизвиква най-буйните танци, и по този начин популярността му сред скаутите нараства най-бързо. Най-харесваното място бива избрано когато броят на посетилите го пчели достигне решаващ праг.

Процесът на вземане на решение при пчелите е подобен на начина на действие на невроните при вземането на решения в мозъка на приматите, казва Сийли. Както в рояците, така и в мозъка, отделната пчела или неврон нямат общ поглед, но след като много отделни индивиди предоставят различни парчета информация, то групата успява да постигне най-доброто решение. Мравките се организират по подобен начин във взимането на колективни решения, казва Сийли.

„Подобна съгласуваност показва, че има общи принципи на организация за изграждането на групи, които да далеч по-умни и от най-умните индивиди в тях”, пише Сийли.

Хората можем да научим много за демократичното вземане на решения от пчелите, казва Сийли. Ако членовете на дадена група имат общи интереси, като пчелите в рояка, то ключа към вземането на добро колективно решение е да се подсигури групата да включва разнообразни членове и безпристрастен лидер – и да провежда открити дебати.

 

Източник: Science Daily, Dancing Honeybees Use Democratic Process When Selecting a New Home, 30 September 2010

Снимка: www.bioquip.com

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *