Естествено завистливи ли сте?

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

envious

Ново изследване, проведено от учени от Университета Карлос III на Мадрид и университетите на Барселона, Ровира и Виргили и Сарагоса добавя още един инструмент за оценка към досегашните. Изследването, публикувано на 5 август 2016 година в списание Science Advances определя 4 основни вида характери: оптимист, песимист, доверчив и завистлив.

Категориите може да събуждат в ума ви определени предубедени асоциации, но те не са точно онова, което си мислите. Нека проучим въпроса.

И най-разпространеният вид характер от всички е…

Доброволците – общо 541 – са подложени на стотици социални затруднения, в които те трябва да изберат възможност. Възможностите варират от сътрудничество или конфликт до лично противопоставяне на колективните нужди.

Съ-авторът Анксо Санчес обяснява: „От участниците се иска да участват по двойки, тези двойки се променят не само на всеки кръг, но също така и всеки път когато играта се променя. Така че най-добрата възможност би могла да е да си сътрудничат или, от друга страна, да се противопоставят или да се предават един друг…  По този начин, можем да съберем информация  за това какво правят хората в много различни социални ситуации”.

Използвайки тази идея, изследователите групират доброволците в двойки произволно, за да играят в няколко рунда в четири игри: Дилемата на затворника, Лов на елени, Снежна преспа и Хармоничната игра. Всички игри принуждават играчите да избират между това дали да сътрудничат или да предават партньора си. Сътрудничеството се възнаграждава с лотарийни билети. Всички игри имат различни нива на риск и възнаграждение за всеки играч, като при Снежна преспа се налагат най-тежките наказания за предателство, а при Хармоничната игра най-леките.

Онова което изследователите откриват по време на тези игри е че доброволците не правели разумни избори – т.е., те не винаги избирали възможността, която била в най-добър техен интерес. По-скоро, доброволците избирали или да сътрудничат или да предадат партньора си във всеки рунд на всяка игра, заради личните си убеждения, а не заради каквито и да било стимули предоставяни в самата игра.

Изследователите анализират отговорите, използвайки теория на игрите, клон на приложната математика, използван за изучаване на конфликтите и сътрудничеството между хората в конкурентна ситуация. Теорията на игрите тества как хората си взаимодействат един с друг, когато трябва да работят заедно за решаването на даден проблем. Учените използват компютърен алгоритъм към отговорите, който класира 90% от участниците в 4 типа характери.

20% са оптимисти: хората, които взимат най-доброто решение, както за себе си, така и за партньора си

20% са песимисти: хората, които взимат решението, което те смятат за по-малката от двете злини

20% са доверчиви: хората, на които им е вродено да сътрудничат и не ги интересува дали печелят или губят стига да сътрудничат

30% са завистливи: хората, които не са привързани към онова, което правят, а просто искат да са по-добри от всички останали.

Както виждате от резултатите, групата на завистливите е най-често срещаната! И остават 10% участници, които не попадат в нито една от тези предвидими категории, оставайки извън тях и чиито отговори не могат да бъдат оценени по определен начин съобразно 4-те модели на характера.

Резултатите противоречат на някои теории; като на онази, която посочва, че хората действат напълно разумно, и, следователно, те трябва да бъдат взимани предвид при променянето на социалните и икономически политики, както също и онези, участващи в сътрудничество”, казва Ямир Морено от Университета на Сарагоса в Испания.

Колкото и поразителни да са тези заключения, отнасяйте се към тях леко резервирано. Ние не сме просто сбор на взаимоотношенията си с другите; ние сме също и хората, за които се представяме, както и изборите, които правим сами.

Отношение на благодарност

Изследователите смятат, че това изследване ще спомогне за прокарването на път към по-сложни тестове на човешкото поведение.

Междувременно, знаем че тенденции като песимизъм и завист са вредни за качеството ни на живот и за здравето ни в дългосрочен план. Ако подозирате, че може би попадате в една от тези категории, най-краткият път към по-здравословен начин на мислене е да култивирате в себе си отношение на благодарност – и това е и по-лесно, отколкото си мислите. Просто започвайте и завършвайте всеки ден като правите списък – на хартия, високо на глас или просто в мислите си – на всяко едно нещо, за което сте благодарни в живота си. Включвайте хора, събития, вещи, хранения, добри думи и дори избягването на косъм на нещо неприятно (както например как аха да се спънете на стълбите, но се овладяхте!).

След месец, в който отделяте по поне 5 до 10 минути всяка сутрин и вечер размишлявайки върху цялата доброта, която ви заобикаля, вие може да се изумите от това колко истинска благодарност изпитвате наистина.

Източници:

http://undergroundhealthreporter.com/are-you-naturally-envious/?utm_swu=3977

http://bigthink.com/laurie-vazquez/are-you-envious-or-trusting-game-theory-can-tell-you

Снимка: m.google.com

Бъдете здрави

Очаквайте още полезни статии за това как да поддържаме здравето си, как да не остаряваме и как да се предпазваме от болестите.

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *