Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

colitis

Колитът е спорадично заболяване, причинено от възпаление на дебелото черво. Основните симптоми, които могат да бъдат изпитани включват диария с кръв или слуз. Когато дебелото черво работи нормално, нервите и мускулите на дебелото черво действат заедно за да предоставят правилно храносмилане и изхождане. При колит, вътрешната лигавица на дебелото черво се възпалява и не може правилно да изпълнява функциите си, причинявайки дискомфорт, който може и в много случаи наистина води до диария. Не забравяйте, че това състояние може да доведе до:

  • инфекция
  • прекъсване на притока на кръв към дебелото черво
  • възпалително заболяване на червата
  • инвазия на стената на дебелото черво от страна на лимфоцитни бели кръвни телца или колаген

Симптоми на колит

Симптомите включват:

·     диария с или без кръв

·     коремни спазми и дехидратация от загубата на вода, заради множеството изхождания

·     другите органи също могат да бъдат засегнати от инфекцията или от токсините, произведени от бактериите и това да доведе до редица други проблеми, които са по-вероятни при пристъп на колит и включват обриви на кожата, рани в устата, болки в ставите и анемия.

·     умора

·     раздразнителност

Указания за хранене при колит

Добрата храна е важна част от справянето с колита. Недохранването може да накара хората да се чувстват по-уморени, а някои лекарства може да не са така ефикасни при занижен хранителен статус т.е. изчерпване на хранителните вещества в организма. Хората с колит трябва да се консултират с лекаря си по отношение на риска от недохранване и от хранителни недостици, които затрудняват оздравяването на тялото и овладяването на инфекцията. С правилно наблюдение и внимание тези усложнения често пъти могат да бъдат избегнати.
Ето няколко примера защо хората с колит могат да са в хранителен риск:
1. Намален прием на храна поради снижен апетит, болка, диария или други симптоми, както и страх от тези симптоми.
2. Повишена нужда от калории, протеини и някои витамини и минерали.
3. Диарията или загубата на други течности могат да доведат до обезводняване, ако същите не бъдат възстановени.
4. Някои лекарства, предписвани за улцерозен колит могат да повлияят на апетита, усещането за вкус или усвояването на хранителните вещества.
5. Ограничения в хранителния режим, което може да е необходимо или не.

Избягвайте следните храни:

  • Газирани напитки и кофеин
  • Мазните, пържени и обработени храни
  • Храни, които причиняват газове (леща, фасул, бобови растения, зеле и броколи)
  • Люти и/или много пикантни храни

Хранителен режим

При колит се препоръчва балансирана диета с акцент върху достатъчно калории, протеини, витамини, минерали и течности. Няма конкретни храни, които да се знае, че предизвикват колит или че влошават заболяването. Ето защо, няма конкретни храни, които да трябва да се избягват от всички пациенти с колит. Обаче, по време на пристъп се опитвайте да избягвате храни, причиняващи газове, киселини или лютите храни, защото те могат да влошат симптомите. Някои хора може да имат свои непоносимости към храни или да забелязват, че определени храни им причиняват дискомфорт. Тогава тези храни трябва да се избягват. Нуждите от хранителни вещества са различни за различните хора в зависимост от състоянието на заболяването им, затова е най-добре да отидат при диетолог за персонална диета, която най-добре да отговаря на нуждите им.

Калории и протеини

Важно е да се приемат достатъчно калории всеки ден с цел поддържане на здравословно тегло. Нуждите ви от калории може да се повишат когато колитът ви е в остра форма. Бързото, неволно отслабване ви поставя в риск от недохранване.

Възпалението, причинено от колита може да доведе до нуждата тялото да се подсили с приема на повече протеини. Недостатъчната консумация на протеини може да повлияе негативно на оздравяването и да доведе до загуба на мускулна маса. В този случай, диетолог може да предостави по-конкретни указания за вашите индивидуални нужди от калории и протеини, както и, при необходимост, да ви осигури повече информация за повишаването на калориите и протеините в хранителния ви режим.

Фибри

Фибрите в различните храни са важен компонент от балансираните и здравословни хранителни режими. Фибрите се разграждат в дебелото черво в късоверижни, мастни киселини. Дебелото черво използва тези късоверижни мастни киселини като източник на енергия. При хората с колит няма нужда да се ограничава приема на хранителни фибри. Същи така не е необходимо да се повишава приема на фибри над препоръчителните нива за населението по принцип. Препоръчителният дневен прием на хранителни фибри е 15-25 грама. Опит и грешка е най-добрият начин за определяне на количеството фибри, които сте в състояние да толерирате в хранителния си режим. Поносимото количество фибри варира за различните хора и може също да е различно когато колитът се активира.

Витамини и минерали

Калцият и витамин D са хранителните вещества, които са важни за здравето на костите. Много възрастни не приемат достатъчни количества от тези хранителни вещества. Пациентите с колит са най-вече в риск, защото млечните продукти (които са основният източник на калций и витамин D) често се избягват. Обаче, това избягване често пъти не е необходимо (вижте по-долу информацията за лактозата и млечните продукти).

Лекарството сулфасалазин (sulfasalazine) може да снижи усвояването на фолиевата киселина. Ако пиете sulfasalazine, лекарят или диетологът ви могат да препоръчат хранителни добавки с фолиева киселина.

Пациентите с колит са в риск от недостиг на желязо заради възможната загуба на кръв от дебелото черво. Нивата на желязото се измерват с тест на кръвта; ако нивата паднат, могат да се вземат хранителни добавки,.
Лекарят или диетологът ви могат да препоръчат допълнителни хранителни добавки с витамини и/или минерали въз основа на лабораторните стойности или на друга информация.

Още важна информация

Лактоза и млечни продукти

Лактозата е захар, съдържаща се в млечните продукти. Някои възрастни имат затруднение с храносмилането на  лактозата и на млечните продукти заради ниските нива на ензима лактаза, необходим за разграждането на лактозата в тънките черва. Симптомите включват спазми, подуване, газове, и/или диария след консумирането на млечни продукти.

Тъй като лактозата се формира в тънките черва (а не в дебелото черво, което бива засегнато от колит), пациентите с колит не са изложени на по-голяма честота на проявлението на непоносимост към лактозата от населението като цяло. Следователно, редовното избягване на млечни продукти не е необходимо.

Ако има поносимост към тях, млечните продукти са добър източник на хранителни вещества за пациентите с колит.

Но ако наистина има непоносимост към млечните продукти, те трябва да се избягват или да се ядат в по-малки количества според това какво понася тялото на пациента. В такива случаи обсъдете с лекаря или диетолога приема си на калций и витамин D.

Стрес и колит

Стресът от какъвто и да било тип може да влоши симптомите на колита. Когато човек изпитва стрес, стомахът се изпразва по-бавно и отделя повече киселини. Редовните упражнения, йога, масажи и медитация са само някои от начините за снижаване на стреса.

Пациентите с колит трябва да елиминират всички храни или напитки от хранителния си режим, които влошават симптомите. Следните предложения може да помогнат:

  • Ограничете млечните продукти; някои пациенти извличат полза от подсилените с лактоза продукти.
  • Опитайте с храни с ниско съдържание на вредни, вкиселяващи организма мазнини.
  • Експериментирайте с храни с високо съдържание на фибри като пресни плодове, зеленчуци и зърнени храни.
  • Яжте малки порции.
  • Пийте много вода.
  • Говорете с диетолог.

Колит и бременност

Препоръчва се да се изчака, докато заболяването премине в ремисия преди жената да забременее. На база на населението като цяло, жените с колит са със почти същите шансове да родят здраво дете като жените, които не страдат от заболяването. Жените по принцип имат нормална бременност, ако са в ремисия в момента на зачеване. Но забременяването когато заболяването е активно създава предпоставка симптомите да се влошат. Трябва да бъдете лекувани за колит, за да контролирате симптомите колкото се може повече.

Има случаи на колит, възникнал по време на бременност. Заболяването не се влошава само заради това кога е възникнало. Дори и една от бременностите ви да е била усложнена от колит, това не означава непременно,  че същото нещо ще се случи при следваща бременност. Също така, вашите променящи се хормони и настроения е възможно е да причинят влошаване на симптомите.

Източник: Colitis – http://ampfloracel.com/page.php?id=231

Снимка: www.livestrong.com

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден

 


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *