Брилянтната идея за разсада ви на закрито

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Краят на февруари и началото на март са усилно време за градинарите! Времето започва да се затопля и има неопровержими признаци, че пролетта скоро ще е тук… но все още е твърде рано за истинското садене в градината.

jiffy-pelletizes-of-peat

Е, няма страшно… днес ще споделя с вас лесен начин как да поставите началото на процеса в този миг, който също така ще ви помогне да спестите пари в дългосрочен план: като си направите разсад на закрито!

Днес ще ви покажа как да засадите семената, а по-късно ще напиша още една статия за това как да се грижите за скъпоценния си разсад.

Какво ще отглеждате?

За да започнете устремно сезона на отглеждане, първо трябва да решите какво искате да садите. За зеленчукова градина трябва да научите кои са най-подходящите растения, които да засадите от семе в земята, и кои могат да извлекат полза от правенето на разсад на закрито.

„Семената за директно засаждане” (тези, които могат да се засадят направо в пръста) включват зелен фасул, царевица, грах, тикви и кратуни, моркови и пъпеши. Понеже тези растения покълват бързо и ефективно, няма много полза да ги захващате на закрито.

peat-pellet-tomatoes

Много зеленчуци могат еднакво добре да покълват на закрито и на открито като лук, маруля, спанак, зеле, броколи, брюкселско зеле и краставици. Така че в зависимост от климата, в който живеете можете да искате да направите разсад на тези растения на закрито просто за да имате начална преднина в сезона на отглеждането, което също така означава, че ще започнете и да им се наслаждавате по-рано! Но краставиците например, чиито семена засадите направо на открито в земята изникват и се развиват по-бързо от разсада.

Сезонът на отглеждане на някои зеленчуци е дълъг и на повечето места в САЩ, например, няма да има достатъчно време да се оформят и узреят, ако бъдат засети направо в земята. Това се отнася за доматите, чушките и чери доматите.

Starting-seeds-indoors-2-300x191

Избиране на семената

След като решите за какви растения искате да правите разсад, време е да си набавите семена!

Информация можете да намерите върху опаковките на семената на фирмите, предлагащи семена в района, в който живеете. (Ако живеете близо до щата Юта, силно препоръчвам фирмата Mountain Valley Seed Co! Те предлагат голямо разнообразие от семена в наличност и органични варианти). Много компании за семена вече предлагат каталози на семената, които продават където можете да видите сортовете, с които те разполагат дори и онлайн.

Контейнери за разсад

След като изберете и закупите семената, ще ви трябват контейнери, в които да ги засадите. Можете да засаждате семена в почти всякакви контейнери като кофички от кисело мляко, рула от тоалетна хартия, пластмасови или хартиени чаши и т.н.

Просто напълнете контейнерите с пръст или микс за разсад и насадете семената. (Различните видове смес за садене са най-добри за разсад, защото са стерилни и е по-малко вероятно да се слепват). Но ако ще садите много семена, може да се окаже трудно да съберете достатъчно чаши „втора употреба”. В този случай контейнер с торфени пелети е лесна и изгодна възможност.

peat-pellet

Торфените пелети се правят от дехидратиран торфен мъх в мрежеста торбичка, който е компресиран на малък диск с големината горе-долу на чип за покер.

За да ги подготвите за засаждане просто налейте вода върху тях малко по малко. След около 3 минути те ще набъбнат до около 5 см (2 инча) височина и мъхът вътре ще е влажен и готов за семената.

Можете да закупите само торфените пелети и да използвате всичко от пластмаса, което имате под ръка или можете да ги закупите в контейнери. Аз закупих такъв комплект за разсад направен от Jiffy, в него има 50 торфени пелети, пластмасов контейнер, в който да се наредят и капак. И понеже в Amazon той струваше само 11 долара, позволих си да закупя два комплекта! В България ориентировъчно цената е около 18 лева за 100 бр.

Засаждане на семената

След като вече имате семената и комплектите за разсад, остава само да ги засадите! Но преди да започнете е важно да знаете кои растения къде сте засадили. Можете да написвате името на растението на пръчка и да я забивате във всеки контейнер или можете да използвате решетъчна система, както направих аз.

Залепих хартиено тиксо на тясната и широката страни на всеки контейнер и обозначих върху тях букви по ширината (тясната страна) и числата от 1-10 по дължината на всеки контейнер. В първия ми контейнер се паднаха буквите от A до Д (А-Е), включително, а на втория съответно от Е до Й (F-J).

След това начертах две мрежи върху лист хартия, всяка с по 5 реда и 10 колони и обозначих кои растения ще насадя във всяка от „клетките”. (Разбира се, това е просто моят начин, но всъщност няма грешен начин, стига да помните кое къде е – т.е. местоположението на насадените растения!)

Истинското засаждане на семената е най-лесната част! :-) Добра идея е да слагате по две или три семенца във всички кофички или пелети, за да се застраховате, ако някое семенце не покълне. (Ако покълнат всички семенца, лесно можете да ги разделите с ножици). На опаковките ще видите препоръчителната дълбочина на засаждане за всяко растение, след което можете да слагате семената на нужната дълбочина и да ги покривате с мъх или смес за садене.

Накрая покрийте контейнера със засадените пелети с капака (ако има такъв), или го покрийте с найлон.

Поникване

За да сте сигурни, че семената имат най-добрите условия, за да покълнат успешно, вие се нуждаете от две неща: топлина и влага. Покриването на контейнера ще сведе до минимум намаляването и на двете, но може да пожелаете да подпомогнете семената още малко. Някои растения, като доматите и чушките, няма да покълнат, ако температурата на почвата не е достатъчно висока, така че е важно да държите контейнера със семената на топло, като например върху хладилника.

heat-mat

Ако сте готови да направите инвестиция, обаче, можете да закупите специална загряваща подложка само за покълването на семената, която ще можете да използвате отново и отново. Загряващата подложка за разсад ще поддържа контейнерите за разсаждане по-топли от околната температура в помещението, в което се намират като гарантира, че те ще останат на топло без да прегреят или изсъхнат твърде бързо. Загряващата подложка може дори да е необходимост, ако температурите са ниски в помещението, където ще държите разсада. Аз закупих загряваща подложка с размери 50 х 50 см (20″х 20″), която чудесно пасва под двата ми контейнера.

Що се отнася до елемента влажност, трябва да поддържате разсада влажен, но не подгизнал. Ще знаете кога е време да полеете разсада, когато мъхът или сместа изглеждат светли и сухи на повърхността на контейнера, а не мокри и подгизнали.

На този етап е най-добре да поливате в дъното, а не отгоре, понеже силата на течащата вода може да отмие плитко засадените семена. Наливайте вода направо в контейнерите, докато водата достигне до около 1/3 от контейнерите и оставете пелетите да поемат водата около 30 минути. След това ще трябва да отцедите останалата вода като я изсипете в кофа или мивка.

starting-seeds-last

Освен да поливате разсада си редовно, ви остава само да чакате. В зависимост от това какви са те, би следвало да им отнеме 1 до 2 седмици да покълнат. Веднага щом видите мъничките зелени кълнове, открийте подноса, за да имат подходящата въздушна циркулация и дайте на тези мъничета светлина!

Когато семената ни поникнат (стискам палци!) ще публикувам статия за всичко, което следва включително нужната слънчева светлина, грижите за разсада и пресаждането. До тогава, приятно садене! :-)

Джили

Източник:

http://www.onegoodthingbyjillee.com/2016/02/starting-seeds-indoors-part-1.html

Снимки: www.exoplantus.com; amandoblogs.com; www.pednapic.com; kk.org; www.bidorbuy.co.za

Бъдете здрави

Очаквайте още полезни статии за това как да поддържаме здравето си, как да не остаряваме и как да се предпазваме от болестите.

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *