Арника, нежна грижа за здраве и красота

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

arnica_montana

Какво е арника?

Ако сте опитвали някога хомеопатични лекарства, сигурно сте запознати с термина „арника”. Фактът че тя се използва като активна съставка в лекарства сам по себе си е индикация за различните ползи на тази прекрасна билка. Всъщност, ние често попадаме на шампоани, гелове, тоници и тинктури, носещи името арника.

Арника в основни линии е многогодишна билка от семейство слънчогледови (Asteraceae). Родината й са планините на Европа и Сибир. Растението арника достига височина от 30 до 60 см, а цветовете му са жълто-оранжеви и прилични на маргаритите. То има ярко зелени листa, като горните листа са назъбени и леко мъхнати, а долните са със заоблени краища. Стъблата са кръгли, сочни и мъхнати. Жълто-оранжевите цветове на тази билка имат лечебни свойства. Екстрактите от пресните или сушени цветове се използват в хомеопатични препарати за лечението на редица заболявания. Цветовете могат да се използват и в сурова форма.

Днес арниката е широко култивирана за медицински цели в няколко области на Европа и Северна Америка. Билката се използва в медицината от шестнадесети век и се продава под формата на кремове, мазила, хапчета, тинктури и дори инжекции. Маслото от арника също се използва за външно лечение. Прекият прием на арника през устата се свързва със сериозни странични ефекти, но хомеопатичните лекове я използват в разредена форма, в която билката не се счита за опасна.

Има няколко вида арника, като Arnica Montana и A. Chamissonis се използват в противовъзпалителни препарати. И двата вида изглеждат сходно с изключение на това, че A. Chamissonis има малко по-малки цветове. Тя може да е изключително токсична, дори и в много ниски дози.  Arnica Motana, от друга страна, съдържа лечебни свойства и се използва най-вече в билкови продукти, особено в продукти за грижа за косата. Тази билка е позната с няколко наименования като планински тютюн, планинска маргарита и самакитка.

Ползи от арника за кожата:

Арника е активна съставка в много продукти за грижа за кожата. Тя подобрява здравето на кожата и премахва кожните проблеми. Различните ползи от арника за кожата са както следва:

1. Лечение на кожни инфекции и екзема:

Арника може да се нанася върху кожата, за да премахва кожни проблеми. Екстракти от арника се използват като съставка в редица лосиони за лечение на кожни инфекции, екзема, сърбежи и отворени рани. Те могат дори да се прилагат за лечение на вагинит и вагинално възпаление.

2. Лечение на измръзвания и подути измръзнали ръце и крака:  

Екстрактите от арника се използват в мазила, предназначени за лечение на измръзвания Често измръзванията не се проявяват като открити рани. Нанасянето на мазила с арника върху измръзналите места по тялото значително подобряват състоянието. Тази билка може да се използва и при подути от измръзване крайници.

3. Подхранване на кожата:

Цветовете на Arnica Motana съдържат сесквитерпин лактони, флавоноиди, въглена киселина, кумарини и летливи масла, които всичките са полезни за кожата. Сесквитерпин лактон, наречен хеленалин, е основното лечебно съединение в Arnica Motana, което наред с флавоноидите помага за облекчаването и подновяването на кожата след излагане на стрес. Антибактериалните, антисептични и противовъзпалителни свойства на тази билка помагат за предпазване на кожата от възпалителни заболявания. Те също така ускоряват оздравителния процес като стимулират формирането на гранулационни тъкани. Арника за грижа за кожата е ефикасна при синини, изгаряния от слънце, леки изгаряния и повърхностен флебит.

4. Лечение на стрии:

Натриването на екстракти от арника върху кожата намалява появата на свързаните с бременността стрии. Вие трябва само леко да нанасяте гел от арника върху стомаха си по поне четири пъти на ден.

Ползи от арниката за косата:

Противовъзпалителните свойства на арниката я правят полезна и за косата. Екстрактите от арника често се използват в балсами и шампоани. Някои от ползите на билката за косата са както следва:

5. Арника при косопад:

Използването на екстракт от арника подмладява скалпа и стимулира фоликулите, помагайки за укрепването на косата и за предпазването й преждевременно падане. Арника се комбинира със съставки като невен и яборанди в хомеопатичните шампоани с Arnica Motana,за да прави косата мека и лесна за сресване.

6. Лечение на пърхот:

Арника почиства прекомерната мазнина и себума от скалпа и придава на косата естествен блясък. Като премахва мърсотията, отломките и мазнината от скалпа, тя също така помага в битката с пърхота и сърбежите. Това помага и за предпазване на косата от заплитане.

7. Лечение на цъфтяща и рано сребрееща коса:

Арника се използва в концентрации от 1% до 2% в продукти за грижа за косата. Понеже е антибиотик, тя ефикасно лекува инфекциите по скалпа. Билката подсилва всеки един кичур и помага за предпазване на косата от цъфтене и от преждевременно прошарване. Трябва само да втриете масло от арника за коса върху скалпа от корените към краищата на космите преди да си легнете и да измиете косата на следващата сутрин. Това ще подхрани косата ви и ще я предпази от тези проблеми, като й осигури необходимите хранителни вещества във фоликулите.

Ползи за здравето от арника:

Както казахме вече, арника се използва за лечение на широк спектър вътрешни и външни заболявания. Билката съдържа редица активни съставки и летливи масла. Правилните пропорции от арника определено предоставят следните ползи за здравето:

8. Лечение на артрит

Противовъзпалителните свойства на арника са достойни за хвалебствия. Тя се използва в препарати за мазане за лечение на болки в ставите, мускулите и за отоци, свързани с артрит. Изследване от 2002 година показа, че употребата на гел от арника по два пъти на ден в продължение на 6 седмици води до значително намаляване на болката и схващането на пациенти с лека и умерена форма на остеоартрит на коляното. В случаите на остеоартрит на ръцете, гелът от арника е доказал, че е ефикасен колкото ибупрофена за снижаване на болката и за подобряване на функцията на ръцете. Есенцията от растението арника се използва в лечението на ревматоиден артрит. Поради противовъзпалителните си свойства арника може да се използва за масажиране на възпалени и болезнени стави за облекчаването им.

9. Лечение на болки в мускулите:

Противовъзпалителните свойства на тази билка я правят полезна за лечението на болки в мускулите. Тя се нанася върху кожата и снижава болката и възпалението, причинени от навяхване или разтягане на мускулите. Ето защо тя е полезна за атлетите, които често страдат от болки в мускулите.

10. Оздравяващи свойства:

Арника се използва в препарати за мазане за лечение на синини, мускулни болки, повърхностен флебит, рани и отоци от ухапвания от насекоми и от фрактури. Може да се използва като вода за уста или за гаргара за лечение на възпалено гърло и инфекции. Обаче, трябва да се използва според указанията на лекар. Арника помага за регенериране на тъканите и лекува наранявания. Тя ефикасно лекува изгаряния. Подобрява кръвообръщението като стимулира дейността на белите кръвни телца, скъсявайки времето на оздравяване и снижавайки възпалението.

11. Лечение на болки след операция:

Изследване, проведено през 2007 година заключи, че пиенето на арника в хомеопатично разредено състояние води до снижаване на болката при пациенти с извадени сливици. Също така, пиенето на хомеопатични лекарства с арника и нанасянето на мазила с арника върху кожата, намаляват следоперативната болка при пациенти оперирани от синдрома на карпалния тунел.

12. Лечение на синини и на посинено око:

Арника е ефикасна в премахването на синини. Нанасянето на арника върху синини по кожата или насинени очи значително подобрява състоянието. Запарки от растението арника са ефикасни за лечението на насинени нокти от наранявания от тежки предмети.

13. Орално здраве:

Антибактериалните и антимикробни свойства на арниката я правят чудесна за оралното здраве. Води за уста с арника се продават и те лекуват бактериални инфекции в устата. Редовното миене на устата с арника и вода лекува заболявания като гингивит и пиорея. Арника лекува и болки в мъдреците.

14. Лечение на постоперативни отоци:

Изследване от 2006 година доказа, че приемът на хомеопатично разредена арника леко намалява следоперативното отичане при пациенти с извършена артроскопия.

15. Лечение на стрес и депресия:  

Освен това, арниката облекчава чувството на депресия и емоционален стрес. Тя често се използва за възстановяване на емоционалния баланс и за внасяне на чувство на спокойствие. Екстрактът от цветове от арника – органична и диво растяща, може да се масажира за загряване, което облекчава стегнатите мускули и сваля стреса.

16. Други ползи:

Арника се използва в хомеопатията за лечение на шок при инциденти, както и на заболявания на кръвообръщението. Тя се използва също и в лечението на заболявания като болки в гърба, фибромиалгия, инфлуенца, главоболие, мигрена и хемороиди.

Арника дължи противовъзпалителните си свойства на множество активни компоненти като антиоксиданти,танини, флавоноиди, каротеноиди и летливи масла като тимол, активна съставка, съдържаща се в мащерката.

Предпазни мерки:

Тази билка предоставя невероятни ползи за кожата, косата и здравето, но се свързва и с няколко странични ефекти, ако се използва прекомерно. Ето защо е важно да се упражнява предпазливост при употребата й във каквато и да било форма.

Неправилната доза арника може да причини неблагоприятни реакции като раздразване на кожата, поява на мехури или белене. Това може да доведе до странични ефекти като сърцебиене или аритмия на сърцето, повръщане, замаяност, нервност и дезориентация. Използването на масло от арника дълго време или в големи количества може да причини раздразване на скалпа. Локалната употреба върху кожата за дълги периоди може да причини екзема. Използването на арника трябва да се спре незабавно при появата на който и да било от тези симптоми. Освен това, тя не трябва да се използва върху наранена кожа като рани по краката. Хомеопатичните лекове използват арника в разредена форма, която е абсолютно безопасна. Винаги е по-добре да се консултирате с лекаря си преди да използвате арника вътрешно или външно. Тя трябва да се избягва в случаите на бременност и кърмене.

Безспорно, арника е незаменима в ежедневието. Така че непременно я добавете в аптечката у дома, и винаги носете бурканче от ценното мазило със себе си.

Саба

Източник:

http://www.stylecraze.com/articles/amazing-benefits-of-arnica-for-skin-hair-and-health/

Снимка: www.tantasalute.it

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Не се самолекувайте на база на настоящата статия. Преди да използвате която и да било билка, първо се консултирайте със своя лекар или с натуропат. Използвани неправилно, билките могат да бъдат опасни.

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден

 


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *