Тинитус – вие не си въобразявате, че чувате шум в ушите!

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

tinnitus

От време на време идва пациент с оплаквания за изнервящо, непрекъснато звънтене или други звуци в ушите. Един пациент дори мислеше, че някакво насекомо е влязло в ухото му, което жужи и му причинява голямо безспокойство. Не, нищо подобно! Този звънтящ звук, който той чуваше се нарича тинитус (шум в ушите) и засяга повече от 12 милиона американци на година. С цел предотвратяване и за лекуването му бих искал да ви кажа повече за произхода на тинитус.

       Тинитус – неврологичен проблем

Много хора мислят, че шумът в ушите е проблем на слуха. Това е объркващо състояние, тъй като причинява промени в слуха и често се причинява от излагане на много висок шум. Всъщност, шумът в ушите (тинитус) води началото си в нервната система, особено в нервните клетки и около ушния канал. Появява се в резултат на нарушените нервни сигнали в ухото, които мозъкът погрешно интерпретира като жужене, звънтене или свистене. Когато чувате даден звук, това е в резултат на много меки косъмчета вътре в ухото ви, които се движат в съответствие със звуковите вълни, пренасяни от въздуха през ушния канал. Малките косъмчета се движат съобразно налягането, с което тези звукови вълни  преминават.

Това налягане сигнализира на слуховия нерв да подаде сигнал към мозъка, и той интерпретира налягането като звук. Именно така ние възприемаме всичко, което чуваме – гласове, музика, песента на птиците, клаксоните на колите и т.н. В случая с тинитус, обаче, тези малки косъмчета вътре в ушния канал са се извили или пречупили и започват да пропускат безразборни електрически импулси към мозъка. Тези безразборни импулси най-често биват интерпретирани от мозъка като бръмчащи и звънтящи звуци или понякога като много високи тонове.

Макар че тинитус може да засегне всеки на всяка възраст поради много причини, най-често състоянието се появява при бели мъже над 60 годишна възраст и често се свързва с пост травматичен стрес, особено след излагането на висок шум като този от фойерверки. Всъщност, тинитус е оплакване номер 1 на войниците, които се завръщат от военна служба на бойното поле. Други фактори, свързани с тинитус могат да включват проблеми със съня, концентрацията, паметта, депресията и безпокойството. Обаче, аз смятам, че повечето от тези други фактори вероятно са свързани с безсънието, до което често  води тинитуса.

       Коя е причината за тинитус?

Има много неща, които могат да увредят деликатните нервни клетки в ушния канал и да доведат до тинитус. Те включват следните:

  • Свързана с възрастта загуба на слуха (пресбиакусис). Тя се появява при хора на около 60 годишна възраст. Според мен причината е основно свързана с недостиг в храната на витамин В12 и на минерали като цинк и магнезий.
  • Излагане на висок шум:  Излагането на висок шум на работното място като при техническите наземни екипи на летищата, строителните работници, озеленителните бригади, музикантите или работещите в развлекателни програми като концерти, звукооператори, може да причини или влоши тинитуса.
  • Запушени ушни канали:  Натрупването на ушна кал дълбоко в ушния канал може да се движи и така причинява различни звуци. Възпалението, сърбежите и отоците също могат да доведат до преиначаване на звука.
  • Отосклероза:  Втвърдяване на костиците в ухото. Това заболяване причинява анормален растеж вътре в ушния канал и засяга начина на преминаване на въздуха/звуците през канала.
  • Травма:  Ако ви ударят по ухото или отстрани по главата, или имате отворени и/или вътрешни наранявания по главата, това може да причини увреждане на нервите и компресия на малките васкуларни структури, което от своя страна да доведе до тинитус.
  • Миниеров синдром, лаймска болест, фибромиалгия, алергии: Възпаление вътре в ушния канал.
  • Стрес/депресия: Антидепресантите могат да влошат тинитуса.
    • Темпоромандибуларната става (ТМС):  Заболяванията на ставите на челюстта могат да дразнят нервите около ушите.
    • Диабет, щптоводна жлеза: Хранителният дисбаланс вследствие на тези заболявания може да влоши тинитуса.
    • Тумори на слуховия нерв:  Акустична неврома. Туморите, които се формират около вътрешното ухо могат да засегнат слуха и равновесието. Шумът в ушите, причинен от тумори може да се изразява във високи звуци.
    • Лекарства: Приемането на антибиотици, лекарства за рак, антидепресанти,   лекарства за диабет, диуретици, хинин, и аспирин за продължителни периоди от време може да предизвика тинитус или загуба на слуха. Тинитусът често изчезва със спирането на приема на причиняващите го лекарства.

      Какво можете да направите при тинитус?

Диагнозата за тинитус обикновено се поставя в кабинета на лекаря след поредица от въпроси, изследвания на слуха и тестове за движението на челюстта и може би рентгенови снимки и магнитен резонанс за изключване на тумори. Обаче, аз също така препоръчвам да се провери нивото на В12. Изследванията в израелския Институт за опасностите за слуха показаха, че недостигът на витамин В12 съществува при 47 процента от участниците в изследването, страдащи от тинитус. Недостигът от В12 е също така често срещан при хора над 50 годишна възраст, тъй като способността за усвояването му намалява с възрастта. Всъщност, приемането му като хранителна добавка може да е достатъчно за излекуването на някои случаи на причинен от недостига му шум в ушите. Други начини на лечение включват:

  • Терапия на пренастройване: Научаване на начини за справяне със заболяването.  Включва транскрениална магнитна стимулация (TMS) за снижаване шума от тинитус с времето.
  • Противовъзпалителни лекарства: рибени масла, съдържащи омега-3 мастни киселини, кверцетин, витамин D3, магнезий.  Кратък курс с ибупрофен също може да помогне.  Гинко билоба спомага засилването на циркулацията на кръвта с цел подхранване на клетките на ушния нерв.
  • Операция.  Костните израстъци или акустичните невроми може да се наложи да бъдат хирургически отстранени. Лазерната терапия може да стимулира клетките на ушния нерв така че те сами да се излекуват.

Макар че тинитусът е обезсърчаващо заболяване, което може да доведе до безспокойство и страдание, откриването на причината често води до ефикасното му лечение.

от Марк Розенберг

Източник: Alternative Answers, Tinnitus – The Noise In Your Ears Is Not All In Your Head! 25 June 2012

Снимка: blog.naver.com

Още по темата:

Тинитус – намаляването на звука

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Важно:

Сайтът „Ние сме здрави” ви предоставя информация, открития и последни новини на медицински теми от редица американски и други здравни сайтове. Материалите са с образователна цел и са насочени да ви държат информирани за важни открития и факти, свързани с човешкото здраве. Те не могат да заменят съветите и препоръките на личния ви лекар или на други специалисти в областите, в които вие евентуално се нуждаете от лечение.

Ето защо, „Ние сме здрави” ви препоръчват да не се самолекувате, следвайки информацията, дадена в материалите на сайта, както и винаги да се консултирате с опитен лекар, който най-добре познава състоянието ви, преди да предприемете каквото и да било лечение, произтичащо  от настоящата или от останалите статии в сайта.

Надяваме се да ви бъдем полезни.

Бъдете здрави

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *