Науката доказа, че с отминаването на годините времето наистина лети

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Без значение дали се забавлявате или не, има психологически — и материални — причини, поради които времето изглежда че отминава по-бързо с напредването на възрастта.

Когато сме деца, ние имаме усещането, че времето се движи много бавно, но за възрастните то сякаш направо лети.

time flies 49b2296e9e90

Всички сме чували това от родителите си докато растем и тогава фразата ни се е струвала  абсурдна: „Какво стана с годината? Тя направо отлетя!”, чудеха се те на висок глас по-време на тържествата за посрещането на Новата година. Това е така защото когато си дете времето сякаш минава невероятно бавно. Моят рожден ден е само месец след Коледа, но аз си спомням, че когато бях на 7 години тези четири седмици ми се струваха като цяла вечност — докато днес дори не си правя труда да си празнувам рождения ден понеже все ми се струва, че още имам конфети в косите от коледните и новогодишни празненства.

Макар че не можем с точност да посочим годината, в която „времето се е забързало”, това се случва с повечето от нас — и то поради реални причини. Първата и най-голяма причина се дължи на нещо, което психолозите наричат „Хипотеза на привикването”. Съвсем основателно човешкият мозък иска да пести енергия (в сравнение с другите животни, той използва много калории, за да функционира). Така че след като сме свикнали с нещо — определен маршрут до работата, миенето на чиниите или обличането сутрин, например — ние започваме да го вършим на автопилот и преставаме да забелязваме много от малките неща, които правят дните различни един от друг. Така времето изглежда че минава много по-бързо, тъй като мозъкът отбелязва по-малко уникални моменти.

За малките деца всичко е ново и повечето дни са учебен опит, така че мозъкът рядко е на „автопилот” и те забелязват много повече, което води до това времето да изглежда, че минава много по-бавно. Колкото повече внимание се отделя на всеки момент, толкова по-бавно изглежда че минава времето (което е логично, ако се замислим).

Има и физически причини, поради които представата за времето се променя: Нивата на допамин спадат с напредването на възрастта, а това влияе на усещането ни за времето. Дори и пулсът ни оказва своето въздействие. Според изследване от 2013 година, публикувано в списанието Attention, Perception, and Psychophysics, „… различията в определянето на бъдещите моменти са причинени от два фактора: отмерването на пулса на вътрешен пейсмейкър и вниманието, насочено към отминаването на времето”.

Макар че не можем да променим много по отношение на биологичните аспекти на остаряването, ние можем да се принудим да излезем от типичното си ежедневие и да забавяме времето когато искаме като използваме няколко техники.

Направете ежедневните си преживявания по-вълнуващи:

Правете повече от нещата, които ви карат да усещате сегашния момент, каквито и да са те (аз предпочитам времето прекарано сред природата и съприкосновението с изкуството). Играйте с децата си без изобщо да се разсейвате, сгответе ястие от начало до край или слушайте дадено музикално произведение (не докато четете, не докато чистите, просто слушайте музиката) – ето това са още идеи, които ще ви приземят в сегашния момент, ще създадат нови спомени и ще забавят времето.

Правете нови неща:

Помните ли си навиците, които споменах по-горе? Отървете се от тях. Някоя сутрин станете рано и излезте да закусвате навън; идете на кино след работа; позволете си да обядвате дълго и отидете на зей пазар в центъра на града; не пускайте телевизора преди сън, а вместо това четете или пишете. Променянето на нещата, които правите обичайно ще ви накара да забележите нови неща и да видите света от нов ъгъл, което е стимулиращо.

Престанете да вършите едновременно множество задачи:

Най-лесният начин да губите време е като не се съсредоточавате върху онова, което правите в момента. Ако приготвяте вечерята докато помагате на децата с домашните и в същото време говорите с приятелка по телефона вие вероятно няма са помните, че сте вършили което и да било от тези неща. Опитайте се да вършите по едно нещо на път — това може да изисква практика, ако сте свикнали да правите много неща едновременно   — и вижте как ще си спомняте деня по-късно.

Искате да забавите хода на отлитащото време? Това поне частично зависи от вас и от това как живеете живота си.

Източник:

http://www.mnn.com/earth-matters/space/blogs/science-shows-that-time-really-does-fly-as-you-age

Снимка: magnitiza.ru

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *