Земята срещу ядрените течове, ядрените ‘гробища’, хората

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

fish-fukushima

Рибата, уловена близо до Фукушима  е с рекордно ниво на радиация – 2500 пъти над безопасните стандарти

Масивно неовладяно изтичане във Фукушима излива повече от 710 милиарда бекерела радиоактивни материали в атмосферата

Дойде ли краят на април и стане ли времето едно такова хубаво, все се сещам за онази пролет, през която гръмна Чернобил. Не че през останалото време от годината сме защитени, и не че всичко ни се казва, не знаем какво дишаме, пием, ядем, но най-последните широко огласени ‘произшествия’ с атомна централа, които някак не престават във времето, бяха във Фукушима, през март 2011 г.

Централата бе увредена от огромното, причинено от земетресение цунами на 11 март 2011 г. По време на катастрофата три от атомните реактори на централата бяха спрени: горивото от реактор 4 бе източено, а реактори 5 и 6 бяха спрени и охладени за профилактика. Останалите три автоматично се изключиха по време на катастрофата, като резервните генератори се включиха автоматично, за да поддържат работата на охлаждащите инсталации… После борба с времето, оздравителни мерки, преосмисляне на политиките за изграждане и опериране на атомни централи в Япония и в света…

А в началото на април тази година нов ‘инцидент’, за който някак не съм разбрала, защото лесно може да се пропусне рутинно съобщение в новините – новина, която вече не е ‘нова’, но въпреки това е стряскаща: внушителен, неовладян теч във Фукушима излива в атмосферата повече от 710 милиарда бекерела радиоактивни материали. Дали изливът е овладян? Да видим подробностите:

(NaturalNews) Причинената от цунами ядрена катастрофа в атомната централа Фукушима в Япония е бедствието, което никога не свършва, както показват нови съобщения – порядъчно количество нови радиоактивни материали са били освободени в атмосферата.

Според базираният в Сингапур новинарски канал AsiaOne, дружеството Tokyo Electric Power Co., което притежава атомната електроцентрала с мулти-ядрен реактор във Фукушима съобщи на 6 април, че 120 тона вода, която е била заразена с радиоактивни субстанции е изтекла от подземното съоражение за съхранение в 1 атомна площадка на централата.

Изтичане от съоражението за съхранение?

Служители в TEPCO съобщиха за изтичането късно вечерта на 5 април, петък, „но казаха, че мерки за решаване на пролема не са били предприети в продължение на два дни, защото не е била определена причината”,  съобщи AsiaOne . Дружеството ‘приело, че водата все още изтича”.

Служителите на TEPCO изчисляват, че изтеклата вода съдържа 710 милиарда бекерела радиоактивни субстанции, което го превръща в най-голямото изливане на радиоактивни материали въобще в централата. Откриването на изтичането накара дружеството да прехвърли около 13000 тона замърсена, радиоактивна вода от въпросното хранилище в съседно подземно хранилище.

Хранилището за съхранение, казват от TEPCO, е дълго 60 метра, 53 метра широко и шест метра дълбоко. То е басейно-подобно по структура и има трипластова водоустойчива повърхност с бетонно покритие.

Според дружеството, водата която е изтекла от повредените ядрени реактори се пуска през филтри и допълнителни устройства за премахването на радиоактивните елементи. Водата след това се складира в съоражения за вода с ниски нива на замърсяване.

TEPCO започва да използва съоражението на 1 февруари 2013 г. 1. Към 5 април в него са били складирани 13000 тона радиоактивна вода – много билзо до лимита от 14000 тона.
Още просмукваща се зараза

AsiaOne съобщи, че пробите от водата, взети от TEPCO от почвата около увреденото съоръжение няколко дни по-късно показват 35 бекерела радиоактивни субстанции на кубичен сантиметър, което е анормално. ‘Безопасните’ нива на бекерелите са 300 на килограм вода, според New Scientist.

Обаче, служителите на TEPCO не огласиха публично заключенията си веднага след откриването на необичайните промени в данните за качеството на водата, като например що се отнася до концентрацията на хлорид.

На 5 април, казва съобщението, два дни след забелязването на проблема, вода съдържаща 6000 бекерела радиоактивни субстанции на кубичен сантиметър е локализирана между първия и втория пласт на водонепромукаемата повърхност, което алармира инжинерите на TEPCO и служителите в централата, че е имало изтичане.

Според AsiaOne:

Тъй като пластовете, изграждащи повърхността на съоражението са били съединени при изграждането му, TEPCO решава, че повърхността може да се е пропукала или, че по време на строителството е направена грешка. Средно около 400 тона подпочвена вода на ден се просмуква в сградите, помещаващи ядрените реактори и турбините, покачвайки количеството на замърсената  вода.

Последният проблем ще създаде недостиг на място за складиране; служителите на TEPCO казват, че складирането на замърсени води в централата ще бъде значително намалено от 53000 тона на 40000. Това ще наложи преразглеждането на процедурите за съхранение на замърсените води от страна на атомната централа, което ще включи увеличаване броя на съораженията за съхранение.

Бедствието, което продължава заплашителното си действие

TEPCO каза по-рано през месеца, че очаква прехвърлянето на водата да отнеме около пет дни.

„Тъй като височината на съоражението са съхранение на вода е относително ниска ние мислим, че е малко вероятно замърсената вода да се е смесила в подземните води и да е достигнала навътре в морето на разстояние отстоящо на 800 метра от централата”, казва Масаиуки Оно, действащият шеф на Отдела за ядрените съоражения на TEPCO на пресконференция на 6 април.

И докато тече поредната сага във Фукушима, и ако екосистемата на Тихия океан все пак се възстановява по-бързо, което никак не е успокоително от гледна точка на убийственото въздействие върху природата, нека обърнем поглед към Арктика където изглежда радиоактивното замърсяване не е преставало от доста време:

Крехката екосистема на Арктика е най-застрашена от радиоактивно заразяване. От шестте арктически водни басейна, които граничат на север с Русия, водите около Нова Земя, Баренцово и Карско морета са най-засегнати от радиоактивно замърсяване. На деликатната екосистема на този район се нанася тежък удар десетилетия наред поради небрежност и лошо управление. През последните 30 години тези води се използват като ядрени ‘гробища’ не само за радиоактивни отпадъци, но също и за реактори, извадени от експлоатация ядрени кораби, а по-наскоро и за демонтирани ядрени оръжия. Отдалечеността на Арктика прави този район основно място за изхвърляне на такива опасни отпадъци.

Поради бавния процес на регенериране в региона, екосистемата на северните морета и на прилежащите територии е изключително крехка – повече, отколкото е тази на далекоизточните морета и на Тихия океан, които също служат като сметища за ядрената индустрия на съветския Военоморски флот и на ядрената индустрия на страната. Концентрациите на радиоактивност в Арктика са два пъти по-високи от тези, измерени в Тихия океан.

Между 1964 и 1991 година бе разкрито, че приблизително 11,000 до 17,000 контейнера с течни и твърди радиоактивни отпадъци са изхвърлени в същия този регион. Ироничното е, че някои от контейнерите са пробити(!), за да се улесни потъването им. Руският Тихоокеански военноморски флот също попадна под обстойна проверка заради дейностите си на изхвърляне на отпадъци в Японско море, където военният флот потопи значителни количества радиоактивни отпадъци, включително приблизително 6868 контейнера, 38 кораба и повече от 100 други.

Държавните чиновници твърдят, че изхвърлянето в океана може би е по-безопасно от заравянето в земята, тъй като възможността за замърсяване на подземните води винаги е възможно. Обаче, през май и юни на 1990 година милиони мъртви морски звезди, както и голям брой мъртви китове и тюлени, изплуваха на север от базата за ядрени подводници Северодвинск. Според Комисията Яблоков това явление – съпроводено с удвояването на заболеваемостта от рак сред възрастните и съобщението за шесткратно увеличение на вродените дефекти при бебетата в Архангелска област, в която се намира Северодвинск – е силно показателна за радиоактивното замърсяване от военното съоражение в този район…

Мисля, че няма смисъл да се прилагат повече факти. И така картината е плашеща, най-вече поради безсилността ни да защитим планетата от неволните и волни действия на човека.

Източник: www.naturalnews.com, Fukushima radioactive nuclear leak, 24 April 2013, Chernobyl in Slow Motion – Part II, 30 October 1999

Снимка: inhabitat.com

Важно

Нямаме нищо против материалите, публикувани в сайта „Ние сме здрави” да бъдат публикувани на други места, стига да са в същия вид и в публикациите да се дава линк към нашия сайт.

НСЗ


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *