Възстановете щитовидната си жлеза с храна, това „да”, това „не”

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

thyriod-repair

Автоимунитет или не, с или без лекарства, жизнено важно е да се отнасяме добре с щитовидната си жлеза като ядем полезни за нея храни. Ето някои от препоръките на живеещата и работеща в Минеаполис диетоложка Джил Грунвалд, които може да са ви полезни.

Макронутриенти

Макронутриентите са субстанции, необходими в относително големи количества на живите организми. Основните три макронутриенти — мазнините, протеините и въглехидратите — играят ключови роли в регулирането на щитовидната функция.

Най-полезните 5 храни за здравето на щитовидната жлеза

Хранителен режим с ниско съдържание на мазнини или изобщо без мазнини, както и хранителен режим с високо съдържание на вредни транс-мазнини ще отслабят имунната ви система и могат да всеят хормонален хаос в организма ви. Но холестеролът е прекурсорът (предшественикът) на хормоналните пътеки в тялото, така че полезните мазнини са необходими за производството на енергия и хормони. Качествените източници на мазнини включват маслини и зехтин, авокадо, ленено семе, риба, ядки и ядкови масла, пълномаслени млечни продукти, които не съдържат хормони и антибиотици, кокосово масло, продукти с кокосово мляко, месо от хранени на паша животни и ,много видове диво уловена риба.

Протеините са необходими за транспортирането на щитовидния хормон през кръвотока до всички тъкани в тялото. Източниците на протеини включват месо и риба, яйца, млечни продукти, ядки и ядкови масла, бобови растения (леща, боб и т.н.), и киноа.

Хранителните режими с ниско съдържание на въглехидрати не са добър избор за хората страдащи от влошена щитовидна функция. Снижаването на приема на въглехидрати води до намалени нива на Т3 хормона, който е особено важен за метаболизма в тялото. Опитайте сложните въглехидрати, съдържащи се в зеленчуците, бобовите растения, плодовете и пълнозърнестите зърнени храни.

Храни които не трябва да ядете при Хашимото… и една полезна

Микронутриенти

Недостиците на хранителни вещества играят важна роля в щитовидната дисфункция. Макар че те не са причината за хипотироидизъм, недостатъчните количества на тези микронутриенти и минерали могат да изострят симптомите.

Витамин D — жълтъци, мазна диво уловена риба (сьомга, скумрия, херинга, камбала и сардини), обогатено прясно и кисело мляко, гъби, масла от черен дроб на риби. Най-добре е да се пият хранителни добавки с витамин D, понеже е почти невъзможно да се набавяме всичко, от което се нуждаем от хранителни източници. Адекватното ниво на витамин D е от основно значение, понеже той спомага преноса на щитовидния хормон в клетките. (Стандартният минимум от 32 ng/mL няма да свърши работа, понеже по-ниските нива могат да допринесат за разстройването на хормоналните пътеки. Оптималните нива на витамин D са между 50–80 ng/mL).

Гореща новина: Сок естествено пренастройва щитовидната жлеза и активира метаболизма

Желязо — миди, стриди, спанак, бял боб, пречистена меласа, карантия, тиквени семки, леща

Селен — бразилски орехи, слънчогледово семе, гъби, риба тон, карантия, камбала, говеждо

Цинк — стриди, сардини, джинджифил, зърнени храни, говеждо, агнешко, пуешко, грах, слънчогледово семе, пекани, бразилски орехи, бадеми, орехи, кленов сироп

Мед — говеждо, стриди, омари, миди, гъби, доматено пюре, черен шоколад, слънчогледово семе, бобови (бял боб, нахут)

Йод — основни източници: морски водорасли (келп, дулсе, хиджики, нори, араме, уакаме, комбу), безопасни морски дарове; вторични източници: яйца, аспержи, боб лима, гъби, спанак, сусам, лятна тиква, зеле чард, чесън

Ето още начини за поддържане здравето на щитовидната жлеза

Храни, които отслабват щитовидната функция

Да се храним правилно за здрава щитовидна жлеза означава да избягваме следните храни:

По дефиниция, гойтрогените са храни, които се намесват в щитовидната функция и са получили името си от „гойтър”, английската дума за гуша или уголемена щитовидна жлеза. Ако щитовидната жлеза се затруднява в производството на щитовиден хормон, тя може да се уголеми като начин за компенсиране на неадекватното си производство на хормони. Гойтрогените включват кръстоцветните зеленчуци като броколи, брюкселско зеле, зеле, карфиол, къдраво зеле кейл, кохлраби, брюква и ряпа. Макар и изследванията да са ограничени, изглежда готвенето помага за дезактивирането на гойтрогенните съединения, така че не елиминирайте напълно тези храни, особено като вземем предвид техните борещи рака супер сили. Храни, които съдържат по-малко гойтрогени са просо, спанак, ягоди, праскови, крес, фъстъци и соя.

Когато зелечуците, които ядете вредят на щитовидната ви жлеза

Соята е една от най-спорните храни. Много хора вярват, че тя не е пригодна за ядене, ако не е ферментирала и то само в умерени количества. Ферментиралата соя е под формата на темпе, натто (ферментирали соеви зърна), мисо (ферментирала соя на паста) и шою и тамари (два вида соев сос). Ферментиралата соя не блокира храносмилането на протеините, както го прави неферментиралата соя и не е заплаха за щитовидната жлеза. Неферментиралата соя съдържа гойтрогени, които могат да потиснат щитовидната функция. Неферментиралите соеви продукти като соевото мляко, соевия сладолед, соевите ядки и тофуто са доказани ендокринни смутители и имитират хормоните. Соята блокира рецепторните точки в клетките за естествено произведените хормони и прекъсва обратната връзка в цялата ендокринна система.

Соята, полезна или вредна? Вземете информирано решение

Захарта и кофеина са ужасна двойка. Тези вредни субстанции могат да изиграят номер на щитовидната жлеза и допълнително да стресират организма. При компрометирани жлези, особено при хипотироидизъм и адренална умора, последното нещо, което искате да направите е да подсилвате организма си със захар, кофеин и рафинирани въглехидрати като тестените продукти, които тялото възприема като рафинирана захар.

Източник:

https://experiencelife.com/article/repair-your-thyroid/

Снимка: Experience Life

Бъдете здрави

Очаквайте още полезни статии за това как да поддържаме здравето си, как да не остаряваме и как да се предпазваме от болестите.

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Важно:

Сайтът „Здрави всеки ден” ви предоставя информация, открития и последни новини на медицински теми от редица американски и други здравни сайтове и източници. Материалите са с образователна цел и са насочени да ви държат информирани за важни открития и факти, свързани с човешкото здраве. Те не са насочени да диагнозират, лекуват или предотвратяват което и да било заболяване. Те не могат да заменят съветите и препоръките на личния ви лекар или на други специалисти в областите, в които вие евентуално се нуждаете от лечение.

Ето защо, „Здрави всеки ден” ви препоръчваме да не се самолекувате, следвайки информацията, дадена в материалите на сайта, както и винаги да се консултирате с опитен лекар, който най-добре познава състоянието ви, преди да предприемете каквото и да било лечение, произтичащо  от настоящата или от останалите статии в сайта.

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *