Открития и развенчани митове в медицината, които ще разлюлеят света – 9

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

ТАЙНА #9

placebo pills

 Плацебо хапчетата: Повече от просто захар

Колко е важно да бъдеш инертен

 След повече от четири десетилетия на провеждане на тестове в тандем с други лекарства, плацебото получи одобрение за ползване с рецепта от Американската агенция за храните и лекарствата (FDA).

«От години учените знаят за ефективността на плацебото при лекуването на учудващо широк спектър от болести», каза д-р Джонатан Берген от Центъра за оценяване и проучване на лекарствата на FDA. «Време е да предоставим на лекарите тази често пъти много ефективна възможност.»

Тези два параграфа са началото на сатиричен доклад, изфабрикуван от екипа на ‘Лукът’ (The Onion), хумористична ‘новинарска’ интернет страница. Скритата шега в случая, разбира се, е че плацебото, използвано в клиничните изпитания е напълно инертно – просто захар на таблетки.”

Дали?

Повечето хора никога няма и да се сетят да се усъмнят в съдържанието на плацебото. В края на краищата, всеки знае, че в плацебото няма активни съставки. Но ако плацебото можеше да говори, то щеше да отговори точно като всеки мошеник, хванат с ръка в джоба ви: “Кой, АЗ? Бих ли ви лъгал?”

Захарна обвивка

Беше време, когато лекарите понякога предписваха фалшиво лекарство на пациентите си, които те считаха за хипохондрици. Те наричаха таблетките ‘плацебо’ (латинска дума, означаваща ‘ще угаждам’) и когато пациентите съобщаваха положителни резултати се роди концепцията за плацебо ефекта.

Днес, плацебо таблетките се използват в клинични изпитания за измерването на истинското въздействие на дадено лекарство или хранителна добавка. Те се считат, че са направени от инертни субстанции, предназначени да нямат никакъв ефект. Но помислете за следното: такова нещо като инертна субстанция всъщност не съществува.

Например, плацебо хапчетата обичайно се наричат захар на таблетки. Но захарта инертна ли е? Далеч не е, разбира се. Ако вземете захарна таблетка, тялото ви ще реагира, особено ако имате смущения с инсулина. Но ако ви дадат същата тази таблетка като част от дадено изпитание на лекарство, вашата реакция става фактор в изследването.

Това може да изглежда незначително (какво ли всъщност може да промени една трошичка захар?), но тук не става въпрос за малкото захар. Съвсем не.

Мръсна малка тайна

Когато една фармацевтична компания изпитва даден продукт в плацебо-контролирано изпитание, откъде мислите, че вземат плацебо хапчетата? Правят ли поръчка при производител на плацебо хапчета? Или компанията Нестле върти страничен бизнес за зареждане на изследователите със захарни таблетки?

Всъщност лекарствените дружества си правят свои плацебо таблетки за изследователски цели и за всяко отделно проучване те създават уникална плацебо формула — понякога включваща съставки, които съответстват на съставките в изпитваните лекарства. Но съдържанието на плацебо таблетките никага не се разкрива.

Това звучи ли ви ‘инертно’ или ‘неактивно’? Изведнъж идеята за ‘захарна таблетка’ вече не изглежда толкова невинна.

Преди провеждането на изпитания на лекарства върху хора, фармацевтичните компании често са напълно запознати с много от страничните ефекти на продуктите, които изпитват. Така че, например, ако дадено лекарство се знае, че предизвиква замайване и гадене, лекарствената компания, провеждаща теста може да поиска плацебото да има същите странични ефекти. И те имат обяснение за това. Те казват, че плацебото би следвало да имитира тестваното лекарство, така че контролната група в експеримента да има странични ефекти, сходни на тези при плацебо групата. Без това, твърдят те, резултатите на едно сляпо изследване ще бъдат компрометирани.

Има много сиви зони, които да се дебатират по тази логика, но за момента нека се фокусираме върху идеята за онова, което те наричат ‘активно плацебо’, разработено да имитира страничните ефекти на изследваното лекарство. И имайки това на ум, нека погледнем рекламна кампания за популярно лекарство против алергия. В телевизионните реклами, когато дойде моментът за изброяване на страничните ефекти, четецът казва, ‘Най-честите странични ефекти – включително главоболие, сънливост, умора и изсъхване на устата – се появяват почти толкова често, колкото при захарна таблетка.’

Захарна таблетка ли? Наистина? Какъв точно вид ‘захарна таблетка’ използват изследователите, че да предизвиква тя главоболие, сънливост, умора и изсъхвне на устата? Звучи като захарна таблетка с добавено нещичко в нея. Но те искат вие да смятате, че това лекарство ще даде странични ефекти не по-сериозни от онези, причинени от драже TicTac.

Стандартизирана инерция

Д-р Беатрис Голомб, лекар и доктор по медицина е асистент по медицина в Калифорнийския университет, Сан Диего, и активно се бори срещу твърдението на изследователската общност, че плацебо таблетките съдържат неактивни субстанции. Д-р Голомб иска учените да предоставят списъци на плацебо съставките, за да могат резултатите от изпитанията да бъдат правилно оценявани.

За да е всичко почтенно, д-р Голомб предлага лекарствените компании да започнат да разкриват всички плацебо съставки. Тя също така препоръчва, стандартизираните плацебо таблетки да бъдат направени така, че страничните ефекти да бъдат еднакви и предсказуеми. Това ще постигне много за елиминирането на циничното манипулиране от страна на фармацевтичната индустрия на данните от тестовете.

Както може би подозирате, лекарствените компании не са много склонни да приемат идеята на д-р Голомб да се откажат от този аспект на тестване на лекарства, върху който те имат пълен контрол.

Междувременно, какво да кажем за лекарите и изследователите, които работят независимо от фармацевтичните гиганти — те знаят ли истината за плацебо таблетките, доставяни от лекарствените компании? В момента е трудно да се каже точно колко разпространена е тази информация. Според Националния център за спомагателна и алтернативна медицина при Националния здравен институт (НЗИ) плацебо ефектът се определя като ‘желани физиологични или психологични ефекти, които могат да се отдадат на използването на инертни лекарства’. От това изявление би изглеждало, че НЗИ или смята, че плацебо таблетките са наистина неактивни, или те не казват истината.

Или може би се чувстват сънливи, замаяни, сприхави и им се гади от захарна таблетка, която някой им е дал.

Източник, HIS, 11 Medical Breakthroughs and Breakdowns That Will Rock the World, април 2010

Снимка: blogs.smithsonianmag.com

Важно

Нямаме нищо против материалите, публикувани в сайта „Ние сме здрави” да бъдат публикувани на други места, стига да са в същия вид и в публикациите да се дава линк към нашия сайт.

НСЗ


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *