Пет заредени с пробиотици ферментирали храни, рецепта за кимчи

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

kiselo zele

Пробиотиците спомагат за предпазване от високо кръвно налягане. Използването на пробиотици е един от най-лесните начини за предпазване на сърцето. Но ползите от пробиотиците далеч надхвърлят здравето на сърцето… Те имат дълъг списък от допълнителни преимущества—от по-бели зъби, до облекчаване на алергиите.

Това да си набавяме повече пробиотици не винаги е лесно. Повечето хора разчитат на различните видове кисело мляко. Но те са далеч от предоставянето на достатъчни количества и обикновено са заредени с захар, което унищожава всички ползи така или иначе. Някои хора взимат хранителни добавки. Това е добра идея. Но ферментиралите храни предоставят още една възможност. Ние имаме късмета, че популярността на теза храни расте, което ги прави по-лесни за намиране.

Ето нашия списък на петте ферментирали храни с най-високо съдържание на пробиотици:

1. Кимчи:

Това популярно корейско ястие включва ферментирало (кисело) китайско зеле за основа. Но в него се слагат и храни, които хранят пробиотиците като чесън и лук. Това прави пробиотиците по-силни. Ястието освен това е много люто благодарение на лютия червен пипер, с който се подправя. Освен това, изследванията показват, че кимчи помага на хората със затлъстяване да снижат кръвното си, да се отърват от тлъстините и дори да стабилизират кръвната си захар.

Друго изследване откри, че мъжете, които ядат кимчи снижават вредния си (LDL) холестерол. И колкото повече ядат, толкова повече го свалят. Тази люта гозба е богата и на витамините A, B, и C. Но най-важното от всичко е че експертите твърдят, че кимчи съдържа 1000 пъти повече пробиотици от повечето кисели млека.

(Вижте рецепта за кимчи в края на статията.*)

2. Кисело зеле:

Това е полезният—но не така вълнуващ—братовчед на кимчи. Киселото зеле може да няма добавените вкус и полза от съставки като чесън и лук… Но то е също толкова ценно, колкото е кимчи що се отнася до укрепването на здравето ни. То може дори да помогне за намаляването на риска от рак на гърдата. Това се дължи на богатото му съдържание на глюкозинолатите, които са мощни противоракови ензими.

Изследване на полякини откри, че рискът им от рак на гърдата се е увеличил почти три пъти след емигрирането им в Америка. Изследователите откриха, че жените, живеещи в Полша е 72% по-малко вероятно да развият рак на гърдата. И основната разлика в храната им била, че там те ядели четири пъти повече кисело зеле всяка седмица.

3. Кoмбуча:   

Тази храна може би е най-странната от всичките, които даваме тук… Кoмбуча е вид ферментирал чай. Той се прави от щам „майка” на бактерии, които пивоварите използват, за да правят партида след партида бира. И на вкус може да ви напомня на бира. Той има лека карбонизация и е леко пенлив… и съдържа дори малки количества алкохол от процеса на ферментация. Но пък предоставя и сериозни ползи за здравето.

Изследователите откриха, че антиоксидантната сила на Кoмбуча е също толкова ефикасна, колкото е тази на изписваното по рецепта лекарство омепразол в лекуването на язви при мишки. Друго изследване разкрива, че Комбуча е силен детоксикатор. Чаят помага за укрепването на имунната система на плъхове, изложени на оловен ацетат. Ако сами си правите Кoмбуча, това може да ви затрудни – и дори да е опасно. Но можете да купувате сурови органични чайове Камбуча в повечето магазини за здравословни храни. 

4. Мисо:

Тази подправка е стълб в японското готварско изкуство. Може би вече сте опитвали супа с мисо. Мисо се прави с ферментирал ечемик, кафяв ориз или соя с коджи (мая съдържаща ферментационната култура Aspergillus oryzae) или мисо е именно гъбата, която се нарича Aspergillus oryzae. Коджи има антимикробно и антибактериално действие. То е по-безопасна, естествена алтернатива на антибиотиците, които обичайно се съдържат в храната за кокошките. Но по-важното е че мисо съдържа дипиколинова киселина. Тя се свързва с тежките метали и спомага за изхвърлянето им от тялото. Опитайте се да намерите пробиотична юфка мисо, която се прави от ориз или от друга зърнена култура и от сос несъдържащ соя. 

kefir_img_308x0

5. Кефир:

Тази напитка се прави от ферментирало козе, краве, овче или от ядки мляко при смесването му с живи бактерии. Кефирът е нещо като кръстоска между прясното мляко и киселото мляко. И вкусът му изисква човек леко да му свикне… Има леко възкиселичък вкус все едно в него е изстискан малко лимон. Но си струва човек да пие кефир заради ползите му.

Той подкрепя здравето на черния дроб, жлъчния мехур и сърцето. Дори подсилва притока на кръв и кислород в мозъка. Някои изследвания показват че кефирът е способен да предпазва от рак. Прави го чрез действието си на антиоксидант. Кефирът помага и за забавяне ензимното действие преобразуващо про-канцерогенните съединения в канцерогенни. Можете сами да си го правите… Но в повечето бакалии има вече поне един вид. Винаги си взимайте от натуралния кефир без добавени вкусове.

Може да ви отнеме известно време да заобичате ферментирали храни… Кефирът определено не се харесва на много хора. Но всички те предоставят пробиотици. И носят важни за здравето ползи. Трябва само да действате бавно. Опитайте се да добавите малко кисело зеле към обяда. Има и продукти Комбуча с приятен вкус, които ще ви се понравя.

*А сега рецепта за екзотичното корейско ястие кимчи:

Кимчи с китайско зеле напа

Продукти за кимчи за 3.6 кг:

За осоляването на зелето:

  • 3 до 4 средно големи зелки (китайско зеле) напа
  • 1/2 ч.ч. сол кошер или хималайска

За направата на кашата:

  • 2 ч.ч. вода
  • 2 с.л. оризово брашно
  • 2 с.л. кафява или бяла захар

Зеленчуци:

  • 2 ч.ч. ряпа (репички), нарязана на кибритени клечки
  • 1 ч.ч. моркови, нарязани на кибритени клечки
  • 7 до 8 стръка пресен, нарязан
  • 1 ч.ч. азиатски лук чайвс (бушу) или още 3 стръка зелен лук, нарязан 

Подправки:

  • 1/2 ч.ч. (24 скилидки) чесън, ситно нарязани
  • 2 ч.л. джинджифил, ситно нарязан
  • 1 средно голяма глава лук, ситно нарязана
  • 1/2 ч.ч. рибен сос
  • 1/4 ч.ч. ферментирали осолени скариди със солена марината, нарязани
  • 2 ч.ч. лют червен пипер

kimchee-seder-plate

Указания: Подгответе и осолете зелето:

  1. Отрежете кочаните на зелето до главата.
  2. Първо направете къс разрез на кочаните и постепенно разделете всяка глава на две. 

Срежете всяка половина на кочаните на две до около 5 см Така освобождавате листата, но те все още са прикрепени за кочана.

Натопете така срязаните половинки в голям съд с вода, за да се намокрят. Поръсете солта между листата, като вдигате всяко листо и ръсите сол. Слагайте повече сол при кочаните, защото листата там са по-дебели.

Оставете зелето да престои 2 часа. Обръщайте на всеки половин час, така че солта добре да се разпредели и да осоли зелето. От време на време може да поливате зелките с утаилата се на дъното вода.

След 2 часа измийте зелето няколко пъти със студена течаща вода. Така хем го измивате, хем  отмивате солта. Докато го миете, разделяйте половинките на четвъртинки по прорезите, които направихте в кочаните по-рано. Отрежете кочани листата оставете да се отцеждат в гевгир (цедка) над мивката.

Докато зелето се осолява, през тези 2 часа можете да приготвите кашата:

  1. Смесете водата и оризовото брашно в малка тенджерка. Разбъркайте добре с дървена лъжица и оставете на средно силен огън за около 10 минути, докато започнат да излизат мехурчета. Добавете захарта и варете още 1 минута, като непрекъснато бъркате. Махнете от огъня и оставете да изстине напълно.
  2. Сложете чесъна и лука в голяма купа. Добавете рибения сос, маринованите осолени скариди и лютия червен пипер. Разбъркайте добре с дървена лъжица, докато сместа стане на фина паста.
  3. Добавете ряпата, морковите и зеления лук, добавете азиатския лук чайвс или допълнителния зелен лук и разбъркайте добре. 

Направете кимчи:

  1. Разстелете от плънката кимчи върху всяко листо. Когато всяко от листата е намазано на една четвърт с пастата, навийте го на малка сърма и го сложете в стъклен буркан или глинена делва, докато ги наредите всичките на редове.
  2. Може да се яде веднага или можете да го оставите за няколко дни да ферментира. 

За ферментацията:

  1. Кимчи започва да ферментира след ден или два на стайна температура в зависимост от температурата и влажността в помещението. Колкото по-топло и влажно е толкова по-бързо ще започне кимчи да ферментира. При ферментацията то добива кисел вкус и като натискате кимчи в съда, в който е наредено, излизат балончета.
  2. Щом започне да ферментира, го сложете в хладилника. Така ще забавите процеса на ферментация, който с времето прави кимчи все по-кисело.

 

Източници:

http://www.institutefornaturalhealing.com/2014/08/five-probiotic-packed-fermented-foods/

http://www.maangchi.com/recipe/tongbaechu-kimchi

Снимки:  www.dokonalazena.cz; www.lecker.de; www.interfaithfamily.com

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден

 


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *