Как да отглеждаме пресни билки през цялата зима и чайвс в градината

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

bilki-u-doma Няма нищо по-удовлетворяващо от това човек сам да си отглежда хранатa. За много хора, които живеят по на север обаче, това неизбежно е трудно през зимния сезон, освен ако нямате под ръка парник в задния двор. За щастие, не всичко е загубено; въпреки снежните преспи, можете да отглеждате свежи билки цяла зима в уюта на дома си. Аз обичам да готвя и обожавам да използвам свежи билки. Така че какво по-добро от билкова градина вкъщи? Ще спестите пари и нека сме честни—пресните билки са много по-вкусни от сушените. Така че за да започнете, ето някои съвети как да си направите собствена билкова градина на закрито през зимните месеци.

Как да отглеждаме билки на закрито

Необходимо ви е само да си набавите малки саксия или контейнер(и) и достатъчно слънчева светлина или светлина, за да растат билките. Можете да използвате по-широк перваз на прозорец или да поставите маса близо до прозореца, върху която да наредите зимната си билкова градина. Ето няколко съвета как да започнете:

  • § Изберете малки саксии—най-добре с височина от 15 до 30 см, за да могат да растат корените.
  • § Наредете билковата си градина пред най-слънчевия прозорец в къщата. При мен той е в кухнята, но при вас може да е в кабинета или дневната. Билките се нуждаят от поне пет или шест часа слънчева светлина всеки ден, за да растат, така че имайте го впредвид когато избирате прозореца. Ако нямате такъв прозорец, можете да използвате лампа, но нищо не е по-добро от естествената слънчева светлина.
  • § В един контейнер можете да посадите множество различни билки.
  • § Помнете да поливате почвата редовно и използвайте дренажна система, за да избягвате прекомерното поливане или удавянето на билките във вода. За правилен и лесен дренаж използвайте контейнер с дупки на дъното и го поставете в метална, пластмасова или гумена подложка, в която да се оттича излишната вода.

Кои билки за отглеждаме у дома тази зима за по-добро здраве

Билките не само са вкусни, те имат и много лечебни свойства. Ето някои лечебни билки, които обичам и които са добри кандидати за отглеждане у дома:

Кориандър

Кориандърът е известен с това, че расте много бързо след като бъде посаден на закрито, а когато откънете листата, той спира да расте. Най-добре ще е да посадите последователно няколко отделни саксии с кориандър през зимата.

Прекрасния кориандър: Чудодейната билка кориандър е вашето #1 оръжие в битката за по-добро здраве 

Кориандърът е известен със способността си да помага на тялото да изхвърля тежките метали като алуминий, живак или олово. Той съдържа и антибиотични съединения, които предпазват от хранително натравяне. Кориандърът е идеален за направата на песто или като съставка в дресинг, гуакамоле, салса, при готвенето на пилешко, боб или морска храна.

За полезни комбинации:

Факт или мит: Ефикасна ли е детоксикацията с магданоз и кориандър?

Магданоз

Магданозът е билка, която много добре расте на закрито в контейнер, но не се присажда добре, така че е най-добре да използвате семена. За най-добри резултати сложете семената върху почвата и ги покрийте с още почва. На закрито можете да отглеждате както къдрав, така и обикновен магданоз.

Магданозът се знае, че помага при проблеми с храносмилането, за функцията на бъбреците и контролира кръвното налягане, той също така има противовъзпалителни свойства. Той е отличен източник на витамините A, C и K. Билката е известна като „химиопредпазна”, което означава, че спомага битката срещу злокачествени тумори.

Накъде без: Магданоза и удивителните му ползи за храносмилането и не само

Магданозът е идеален за салати или супи или като гарнитура на пиле или риба.

Риган

Риганът е билка, която не спира да расте две години; брането на листата стимулира растежа й. Това е билката, което изисква най-много светлина (6 до 8 часа на ден) от всички тези лесни-за-отглежане билки – така че поставете допълнителна лампа, ако пряката слънчева е недостатъчна.

Риганът помага при много здравословни проблеми като умора, алергии, настинки, главоболия, проблеми с белите дробове и кожата, мускулни болки и рак. Риганът е най-подходящ за сосове и може да се добавя в почти всяко ястие от италианската кухня. Аз го използвам и в супи за вкус. Гръцкият риган е отличен за средиземноморски рецепти и расте от семена до растение в рамките само на седем до 21 дни.

Риганът е една от най-полезните билки: Чудодейна билка, незаменимо богатство в дома ви

Розмарин

Когато отглеждате розмарин почвата трябва да се засуши, преди да се полее, но непременно редовно (всеки ден) добавяйте вода в саксията. Има много сортове розмарин, като за отглеждане вкъщи изберете някой от по-компактните.

Розмаринът е билката, която най-добре ви защитава от увреждане от радиация, особено от клетъчни телефони и WiFi сигнали. Розмаринът е познат с това, че помага при проблеми с храносмилането, хипертония, главоболие, подагра, имунитет и проблеми с паметта. Розмаринът е билка, която извлича най-много от хранителните вещества и вкуса когато я добавяте към ястието по средата на процеса на готвенето. Вкусен е в супи, доматени сосове, омлети и фритати (пърженки). Можете да я използвате като подправка за агнешко или пилешко.

Прочетете още за розмарина (морска роса) :

Уханието на розмарин подсилва паметта със 75%

Розмаринът убива >90% от раковите клетки!

Джоджен

Семената на джоджена трябва да се засадят на двайсет и два см (8 инча) дълбочина в почвата. Тази билка обича суха почва, така че не се нуждае от много поливане. Ако планирате да отглеждате, както джоджен (мента), така и розмарин, поради разликата в поливането е най-добре да ги засадите в отделни контейнери.

Джодженът и различните видове мента растат буйно, в градината и в саксия у дома. Ако в дома си нямате достатъчно слънчев прозорец за отглеждане на билки, засадете си джоджен. Отглеждайте няколко сорта и ще си набавите вкусовете, които ви трябват за агнешко или риба, при готвене на супи като гаспачо, за подправянето на плодови салати или в блаженството на коктейла мохито.

Ментата е чудесна билка за чай и е ефикасна при храносмилателни проблеми, туберкулоза, респираторни проблеми, алергии, проблеми с паметта, стрес, увреждане от радиация, главоболие и рак на простатата.

Още за ментата: 5 чудесни причини да пием чай от мента

Кои други билки можете да отглеждате на закрито?

Билковата ви градина не е нужно да се ограничава само с тези пет най-лесни за отглеждане билки. Други билки, които можете да отглеждате на закрито включват градински чай, джоджен, копър, див лук чайвс (allium schoenoprasum), маточина, майорана, мащерка, виетнамски кориандър и пълзяща чубрица.

Две са най-подходящите билки за пролетната ви градинка на открито са босилекът и градинският крес. Когато отглеждате тези билки на открито, те растат добре в по-топлите пролетни и летни месеци, но няма да можете да ги берете след първия мраз или сняг. Chives

А сега как да отглеждаме чайвс в градината… и вкъщи

Сибирския (див) лук е многогодишна билка с чеснов и хрупкав вкус, която се яде  цялата – листа, цветове, луковици, дори и стеблата. Тя е една от първите, които изникват през пролетта, цъфти през май и юни и е може би най-лесната за отглеждане билка.

Сибирският лук се отглежда лесно в близост до доматите, морковите, зелето и синапа и дори отблъсква някои от вредителите по тези растения, като в същото време привлича пчелите с цветовете си, дава много листа и има широко приложение.

Понеже чайвс е най-лесната за отглеждане билка, тя дава на начинаещите градинари увереност и ги насърчава да отглеждат и други кулинарни билки. А понеже е многогодишна, тя израства отново всяка пролет, като е първата билка, която изниква в по-хладното време.

Чайвс (allium schoenoprasum) има лек вкус на лук и кухите листа са чудесни в летните салати, супи, омлет и почти във всичко друго, на което искате да придадете лек чеснов или тревист вкус. Тези листа са класика за картофената салата, но можете да ги използвате в почти всякакви ястия.

Макар че билката се свързва основно с пролетта, чайвс расте отлични в контейнери през цялата зима и се чувства много добре на закрито на слънчевите первази като в същото време е много декоративна. Трябва да отбележим, че чайвс не се нуждае от много светлина, но изисква обилно поливане. Режете листата близо до основата с ножици. Ако растението спре да расте не се тревожете, поставете саксията на тъмно място за няколко седмици, след което я върнете на слънчевото й място, така билката отново ще „тръгне”.

Най-добрият месец за отглеждане на билки на закрито е февруари—може още да е студено, но слънцето е най-ярко, затова започнете да се подготвяте за вкусни гозби с пресни билки.

Още за градината:

Старото колело или как да засадим 11 билки в градината

Вълшебството продължава – билки в градината

Здрави всеки ден

Източници:

http://www.doctorshealthpress.com/food-and-nutrition-articles/herbs-to-grow-indoors-during-the-winter

http://www.thekitchn.com/everything-you-need-to-know-about-growing-chives-220337

Снимки:  plus.google.com; www.motherearthliving.com

Бъдете здрави

Очаквайте още полезни статии за това как да поддържаме здравето си, как да не остаряваме и как да се предпазваме от болестите.

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена. Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби. zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията. Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *