Джинджър ейл за наслада и за облекчаване на хронично възпаление и болка, 2 рецепти

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

ginger-ale-1

През 19 век барманите предлагали малки съдове, пълни с настърган джинджифил, който клиентите добавяли в бирата си и така по общо мнение възниква джинджър ейл.

Най-добрият, бледо жълт на цвят корен се отглеждал в Ямайка и се използвал по времето на Хенри VIII в битката с чумата (Черната смърт).

Дълго преди създаването на марката Canada Dry и на другите, заредени със захар, газирани вариации на джинджър ейл, хората си правели истинска джинджър ейл заради освежаващия й вкус и здравословните й качества.

Истинската джинджър ейл се прави от… да познахте, истински джинджифил! Джинджифилът отдавна се използва в азиатските култури за лечението на и предпазването от множество заболявания.

Джинджифилът е изключително популярен и разностранен и се използва заради вкуса и здравословното си действие от хиляди години. Той е богат на основни минерали и витамини и е известен със своите противовъзпалителни и облекчаващи болката (аналгетични) свойства.

Джинджифилът се използва в много продукти. Джинджър ейл, например, е любима напитка на мнозина. Но защо да купувате газираната напитка от магазините, след като тя е пълна с нездравословни съставки, а да не си я правите сами у дома?

Още повече, че домашно приготвяната безалкохолна и разхладителна напитка джиднжър ейл (наричана също джиджифилова бира, но когато напитката съдържа алкохол) ви предоставя толкова много здравословни ползи.

Джиджифилът е богат на основни минерали и витамини. Той съдържа калий и манган и те го правят полезен за сърцето и за предпазване от заболявания. Тази чудесна подправка съдържа и витамините В комплекс, А, С и Е.

Джинджифилът съдържа силиций – особено важен минерал за здравето на кожата, косата, зъбите и ноктите.

Джинджифилът съдържа също магнезий, фосфор, натрий, желязо, цинк, калций и бета каротин.

Джинджифилът е известен с противовъзпалителните си и болкоуспокояващи свойства, така че често се използва за лечение на хроничното възпаление и за облекчаване на болките.

Джинджифилът е особено ефикасен при мускулни и на гърба болки, а също така облекчава менструалните болки и мигрената.

По-долу ще откриете две рецепти които съвсем подробно ще ви покажат как да си приготвяте противовъзпалителна джинджър ейл, но вие можете да използвате подправката, за приготвянето също и на чай и дори на компреси (Компрес от този корен облекчава артритните болки).

Ползите за здравето от джинджифила

Джинджифилът има множество и различни ползи за здравето като:

  • Той е полезен за здравето на храносмилателния тракт.
  • Той облекчава гаденето.
  • Той снижава вредния холестерол и кръвната захар.
  • Той може да се използва при респираторни заболявания и кашлица.
  • Той снижава високата температура.
  • Той стимулира кръвообръщението. 

Още ползи от джинджифила:

Джинджифилът до 10000 пъти по-ефикасен в лечението на рак от химиотерапевтичните лекарства

Мощна билка побеждава астмата

Преборете алергията с джинджифил

Какво още трябва да знаете за джинджифила и джинджър ейл

  • Активна съставка в джинджифила, наречена „джинджирол” предоставя облекчение на храносмилателния тракт като облекчава спазмите в червата.
  • Джинджифилът съдържа съединението „зингибайн”, което клинично бе доказано, че има антибактериални свойства и затова се използва като лек при настинки и грип.
  • В много страни в Европа хората пият джинджифилова бира за снижаване на гадене, стомашни болки или разстроен стомах.
  • Джинджифилът е една от основните съставки в традиционните лекарства за настинка, антиеметични (предпазващи от повръщане) лекарства и аналгетици.
  • Джинджифилът е полезен за хората, които страдат от студенина в тялото.
  • Джинджифилът помага за снижаване на стреса.
  • Възрастните могат да добавят по малко алкохол в джинджър ейл,
  • Джинджър ейл е много добро средство за възбуждане на апетита.

Полезно е да знаем: Джинджифилът трябва да се избягва от тези хора

Как да си правим джиджър ейл у дома

Когато правите джинджифилова бира у дома можете да изберете супер здравословен, ферментирал вариант или да се придържате към по-лесен (и по-бърз) вариант. Предлагам ви първия. Ферментацията върви ръка за ръка със здравето. Ползите от консумирането на ферментирали храни са многобройни и включват регулиране на баланса на флората в храносмилателния тракт и укрепване на имунната система.

Джинджър ейл – ферментирала

Съставки:

  • 2.5 – 5 см (1-2 инча) пресен корен, ситно нарязан (можете да използвате повече или по-малко по свой вкус)
  • 1/2 ч.ч. захар, за предпочитане органична
  • 1/2 ч.ч. лимонов сок или сок от лайм
  • 1/4 ч.л. морска сол (по желание; използвайки я ще добавите електролити в напитката)
  • 8 ч.ч. филтрирана вода
  • 1/2 ч.ч. джинджифилов фермент (именно той кара напитката да ферментира – това е култура от полезни за здравето бактерии, действаща подобно на гъбата в камбуча или на маята за хляб. Вижте рецептата в края на статията).

Стъпки за приготвяне на джинджър ейл:

  1. Сложете 3 ч.ч. вода, наситнения джиджифил, захарта и солта в съд на огъня и оставете течността да заври.
  2. Оставете я да къкри около 5 минути. Захарта трябва да се разтопи.
  3. Махнете от огъня, добавете останалата вода и изчакайте течността да изстине до стайна температура.
  4. Добавете лимоновия сок и 1/2 ч.ч. джинджифилов фермент.
  5. Налейте в стъклен буркан, разбъркайте добре и затворете плътно с капак.
  6. Оставете да престои 2 до 3 дни, за да ферментира и да започне да шуми (ако оставите напитката да престои по-дълго, тя ще започне да се превръща в алкохолна напитка).
  7. Прецедете и налейте в бутилки, които сложете в хладилника.
  8. Забележка: Трудно е с точност да се предвиди колко дълго ще отнеме процеса на ферментация. Това зависи от температурата, използваната захар, силата на фермента.
  9. Готовата бира трябва да има аромат на джинджифил, както и лека миризма на ферментация /мая. Внимавайте да не я оставите да ферментира твърде дълго, понеже може да прекипи – ако налягането се натрупа, това може да доведе дори до мини експлозия.

Процесът на „варене” на бирата е в голяма степен се изразява в опит и грешка. Ако не сте доволни напълно от крайния резултат, следващия път просто направете съответните промени.

Джинджър ейл не съдържа никакъв алкохол и ако я държите в хладилника (след като ферментира) тя ще си остане безалкохолна.

Още по-добре: Отглеждайте си джинджифил за вкусни рецепти и здраве 

Как да си направим домашен джинджифилов фермент за джинджър ейл

Първо смесете 2 до 3 супени лъжици настърган джинджифил с равно количество бяла захар.

След това добавете 2 ч.ч. филтрирана вода. Разбъркайте добре и оставете сместа в стъклен буркан, който е леко захлупен (не е необходимо да държите фермента на тъмно място)

През следващите пет дни (може да отнеме и до 8 дни, ако температурните условия в помещението не са оптимални – по-високата температура ускорява процеса) разтръсквайте фермента всеки ден и добавяйте по 1 супена лъжица настърган джинджифил и по 1 супена лъжица захар в сместта всеки път когато го разтръсквате.

Ето имате и основната съставка за джинджър ейл, която да използвате в горната рецепта.

ginger-ale-2

А сега ви представяме още една рецепта на джинджър ейл без ферментация, която също е лек за убиване на болката и възпалението

 Джинджър ейл против болка

 Съставки

  • · 1 ч.ч. обелен и ситно нарязан джинджифил
  • · 2 ч.ч. чиста вода
  • · натурален мед на вкус (тук)
  • · газирана вода
  • · 1 лайм (лимон), изстискан
  • · парченца лайм (лимон) за украса

 Указания

1. Сложете 2 чаени чаши вода да заврат. Добавете джинджифила. Намалете огъня на средно слаб и оставете джинджифила в къкрещата вода 5 минути

2. Махнете от огъня и прецедете през гевгир

3. Сервирайте като смесите 1 част джинджифилов сироп с 3 части газирана вода и добавите лед. Подсладете на вкус с натурален мед (или натурална стевия) и малко сок от лайм или лимон. Налсадете се!

Сега вече можете винаги когато ви се прииска или когато имате нужда от вкусен и разхлаждащ лек за възпаление или болка да си приготвяте тези лесни и ефикасни рецепти.

Съчетайте приятното с полезното, правете си джинджър ейл!

 

Източници:

http://www.healthyandnaturalworld.com/how-to-make-ginger-ale-reduce-pain-and-inflammation/

http://www.pyroenergen.com/articles10/ginger-ale.htm

http://livingtraditionally.com/ginger-reduces-chronic-inflammation-pain-migraines-helps-digestion-diabetes/

Снимки: www.curejoy.com; www.dm.de

Бъдете здрави

Очаквайте още полезни статии за това как да поддържаме здравето си, как да не остаряваме и как да се предпазваме от болестите.

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *