Цикория вместо кафе, чудесна билка за здравето

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

chicory-coffee

Цикорията, наричана също синя жлъчка, е най-позната като алтернатива на кафето – заместителя се прави от корените на растението, които се сушат и пекат до покафеняване. Смляната цикория се вари точно като кафето, макар че не съдържа летливите масла, ароматния вкус, кофеина и таниновата киселина, които превръщат кафето в толкова популярна напитка. Добавянето на цикория към кафето му придава горчив вкус, както и противодейства на стимулиращия ефект на кофеина.

Тревистото растение вирее добре в различни условия и обичайно се забелязва покрай шосетата в Европа, откъдето то произлиза, макар че днес то е широко разпространено и в Америките. Цикорията предоставя множество ползи за здравето и от векове се използва като ежедневен билков лек при много различни заболявания.

Освен че облекчава храносмилателни проблеми, билката може да спомогне за предпазване от киселини, снижава артритните болки, прочиства черния дроб и жлъчния мехур, предотвратява бактериални инфекции, подсилва имунната система и снижава риска от сърдечни заболявания. Тя е естествено седативно средство и може дори да подкрепи усилията за отслабване. Цикорията също така се използва като естествено седативно средство за нервната система.

Листата на цикорията се използват за лечението на порязвания и рани, както и като противовъзпалително лечение при артрит, подагра и ревматизъм. Листата от цикория също така се препоръчва да се включват в диетите за отслабване, особено на хора с висок риск от захарен диабет. Други ползи за здравето от обилното използване на цикорията в храната включват снижено ниво на вредния (LDL) холестерол, триглицериди и подобряване на изхожданията.

Цикорията също така е богат източник на витамини, минерали като цинк, магнезий, манган, калций, желязо, и калий, както и на витамините А, В6, фолиева киселина (В9), С, Е и К. Изследвания, включително тези, проведени в Университета на Печ, Унгария показват, че цикорията има високо фенолно съдържание, фенолите са вид антиоксиданти, които предоставят предпазно действие за сърдечносъдовата система.

Хранителна стойност на цикорията

Листа от цикория, сурови
Хранителна стойност на 100 г (3.5 унции)
Енергия96kJ(23 kcal)
Хранителни фибри4.0 г
Протеин1.70 г
Калций100 мг (10%)
Желязо0.90 мг (7%)
Магнезий<30 мг (8%)
Манган0.429 мг (20%)
Фосфор47 мг (7%)
Калий420 мг (9%)
Натрий45 мг (3%)
Цинк<0.42 мг (4%)

Рецепта:

Известният лекар д-р Уейл препоръчва да се пие по чаша „кафе” от цикория на ден, приготвено като два до четири грама от корена се заливат с около 2/3 ч.ч. вряща вода, запарват се десет минути и течността се прецежда. Приеманото количество отвара от цикория би следвало да се определи от лекар съобразно състоянието на пациента.

Освен корена на цикорията, листата и цветовете също са ядивни. Младите листа от цикория се използват в салати, а листата в зряло състояние се готвят със зеленчуци и месо.

Цикорията стимулира секрецията на жлъчен сок

Сушените корени от цикория се използват в лечението на жълтеница и за предпазване на черния дроб от увреждане. Цикорията е богата на бета-каротин, който се бори с и предпазва от рак на дебелото черво. Използва се и при камъни в жлъчката и черния дроб, понеже повишава секрецията на жлъчен сок от черния дроб и жлъчния мехур, подобрявайки уринирането и изхвърлянето на вредни субстанции. Цикорията може обаче да предизвика секретиране на жлъчен сок от жлъчния мехур, затова билката трябва да се използва внимателно и само под лекарско наблюдение от пациенти с камъни в жлъчката.

Цикорията има хипогликемични ползи за здравето

Изследване, публикувано в списанието British Journal of Nutrition, 2005 потвърди че хранителни фруктани от типа инулин, извличани от корените на цикорията модулира производството на пептиди, като инкретини от страна на ендокринните клетки в чревната лигавица. Това показва, че цикорията може да има важна роля в справянето със затлъстяването и диабета посредством способността на билката да стимулира секрецията на ендогенните стомашно-чревни пептиди, участващи в регулирането на апетита.

Цикорията има противовъзпалителни свойства

В изследване публикувано в списанието Biochemical and Biophysical Research Communications, 2005, се съобщава че цикорията съдържа фруктани с доказано пребиотични-бифидогенни свойства, както и противовъзпалително действие. Доказано бе, че цикорията спира простагландин E(2) и циклооксигеназа 2 (COX-2). Като цяло, представените данни силно подкрепят корена от цикория като обещаващ източник на функционална храна, съчетаваща пребиотични и противовъзпалителни свойства.

chicory-300x224

Цикорията – добър източник на инулин

Едно от основните преимущества на цикорията като източник на храна е високото й съдържание на инулин, вид разтворими фибри. Тези фибри не биват засегнати от храносмилателните ензими а стомаха, следователно преминават в дебелото черво, където се метаболизират от бактериите и стимулират техния растеж.

Дългата употреба на корен от цикория като слабително средство и диуретик се счита, че се дължи на високото й съдържание на инулин – билката дори е одобрена за използване в лечението на редица храносмилателни заболявания в Германия, включително при киселини, диспепсия, подуване на корема, лошо храносмилане и загуба на апетит.

Инулинът се счита също така за мощен пробиотик. Той се използва в битката с множество чревни и храносмилателни проблеми, включително при лошо храносмилане, запек, киселини и киселинен рефлукс, понеже снижава киселинността в тялото.

Важно е да не се консумира в твърде големи количества, понеже това може да има обратен ефект, подобно на прекаляването с които и да било фибри, като газове, подуване на стомаха, стомашни крампи, запек или диария.

Цикорията в ролята на пребиотик

Изследване, публикувано в списанието Journal of Renal Nutrition, 2002,  показва, че повишаването на бифидобактериите се счита, че е полезно за човешкото здраве понеже произвежда съединения, спиращи потенциалните патогени като снижава нивата на амоняк в кръвта и чрез производство на витамини и храносмилателни ензими.

Цикорията има противоракови ползи за здравето

В изследване, публикувано в списание Carcinogenesis, 1997, бе показано, че цикорията съдържа олигофруктоза и инулин, естествени, способни на ферментация фруктани, които стимулират растежа на бифидобактериите, считани за полезен щам бактерии в дебелото черво и спира карциногенезата в дебелото черво в лабораторни животински модели.

Цикория – странични ефекти

Хората с чувствителна кожа или с алергия към растения като маргаритите от семейство Asteraceae могат да получат раздразване при допир с растението цикория.

Приемането на цикория орално в големи количества не е безопасно по време на бременност. Цикорията може да предизвика менструация и да причини помятане или аборт.

Приемането на големи количества цикория от кърмачки също не се препоръчва, понеже няма достатъчно научни изследвания, които да потвърдят безопасната й употреба в този случай.

Не приемайте цикория наред антибиотици, понеже билката може да забави тяхното усвояване.

Билката цикория е богата на витамин С, така че ако сте алергични към аскорбиновата киселина или към цитрусови плодове и кисели храни, не е препоръчително да я ползвате.

Цикорията не се препоръчва за хора, страдащи от разширени вени, хемороиди, астма.

Преди употребата на цикория се консултирайте с лекар.

Здрави всеки ден

 

Източници:

http://www.thealternativedaily.com/coffee-alternative-great-digestion-heartburn-arthritis/

http://www.medicalhealthguide.com/herb/chicory.htm

Снимки: bewoman.ro; onpasture.com

Бъдете здрави

Очаквайте още полезни статии за това как да поддържаме здравето си, как да не остаряваме и как да се предпазваме от болестите.

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Важно:

Сайтът „Здрави всеки ден” ви предоставя информация, открития и последни новини на медицински теми от редица американски и други здравни сайтове и източници. Материалите са с образователна цел и са насочени да ви държат информирани за важни открития и факти, свързани с човешкото здраве. Те не са насочени да диагнозират, лекуват или предотвратяват което и да било заболяване. Те не могат да заменят съветите и препоръките на личния ви лекар или на други специалисти в областите, в които вие евентуално се нуждаете от лечение.

Ето защо, „Здрави всеки ден” ви препоръчваме да не се самолекувате, следвайки информацията, дадена в материалите на сайта, както и винаги да се консултирате с опитен лекар, който най-добре познава състоянието ви, преди да предприемете каквото и да било лечение, произтичащо  от настоящата или от останалите статии в сайта.

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *