Черен бъз за добро цялостно здраве плюс неустоима рецепта

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

elderberry

Някои от най-важните ползи за здравето от бъза включват способността му да укрепва имунната система, да защитава от бактерии и инфекции, да забавя метастазите на рака, да уравновесява храносмилателния процес, да предпазва от развитието на диабет, да намалява болката и бързината, свързвани с автоимунните заболявания, да спомага отслабването, да снижава кръвното налягане и да облекчава алергиите.

Бъзът е цъфтящо растение с латинско име Sambucus. Пълното научно наименование на най-често срещания вариант, чиито плодове използваме е Sambucus nigra. Основно бъзът расте в северното полукълбо, особено в Европа и Северна Америка, макар че някои южняшки сортове се отглеждат в Австралия. Плодовете са черни или много тъмно сини и имат силен сладък вкус, който ги прави предпочитани в десерти, сиропи, сладка, желета, и като основа в различни коктейли и напитки. Много хора мислят, че бъзът е дал името на безцветния ликьор Самбука с вкус на анасон. Виното от бъз е много популярно и лесно се приготвя в домашни условия.

Повечето плодове на бъза от рода Sambucus са токсични с изключение на Sambucus nigra и дори и тогава се препоръчва предпазливост, като варенето им преди консумация винаги е мъдро решение. Клоните, листата и клонките на всички сортове съдържат нищожни количества цианид, който може да се натрупа в тялото и след време да ви убие, така че внимавайте! Обаче, независимо от тези рискове, бъзът е зареден с полезни хранителни вещества, ето защо е част от традиционната медицина от стотици години, а някои от здравословните му ползи се използват дори в традиционната медицина. Популярността на бъза може в голяма степен да се припише на неговите множество здравословни ползи, описани по-долу!

Хранителни вещества в бъза

Бъзът съдържа много хранителни вещества, включително минерали като желязо, калий, фосфор, мед, както и витамините А, В и С, протеини и хранителни фибри. Добавете и полезните органични съединения с техните противовъзпалителни и антиоксидантни свойства и вие разполагате с мощен плод!

Ползи за здравето от бъза

Храносмилателно здраве:

Макар че повечето плодове и зеленчуци могат да ви помогнат да покривате необходимата дневна доза фибри, малко са плодовете, които могат да се похвалят с повече от 40% от нея в една порция. Бъзът е зареден с хранителни фибри, които спомагат за елиминирането на запека, намаляват прекомерните газове и като цяло укрепват здравето на стомашно-чревния тракт. Фибрите помагат и за повишаване ефикасността на приема на хранителните вещества в стомаха и червата с това че извличат повече от храната!

Сърдечно-съдова защита:

Изглежда здравето на сърцето и плодовете и зеленчуците вървят ръка за ръка, а за това си има добра причина. Високите нива на фибри помагат за елиминирането на прекомерния холестерол от организма и осигуряват място на „полезния холестерол”, от който тялото се нуждае. Това спомага за елиминирането на вероятностите за развиване на атеросклероза и на други сърдечно-съдови проблеми. Високите нива на калий в бъза също така предпазват сърцето като успокояват напрежението в кръвоносните съдове и артериите. Като вазодилатор, калият може значително да понижи кръвното налягане и да поддържа сърцето ви здраво!

Дихателно здраве:

Когато става дума за излекуване на възпалено гърло, кашлица, настинка, бронхит или друг проблем, който засяга дихателната система, сокът от бъз може да е най-добрият ви избор. Като повечето сиропи за кашлица, този от бъз съдържа активни съставки (биофлаваноиди като антоцианини, за да сме по-точни), които облекчават възпалението и раздразнението и също така действат като експекторант и прочистват флегмата, която може да задържа чужди вещества в жлезите. Сокът от бъз се препоръчва дори за хора, страдащи от астма.

Здрава имунна система:

Изглежда май хората много обичат да обсъждат действието на бъза върху имунната система. Той съдържа определени антибактериални и противоинфекциозни качества и редовно се използва за отблъскване на грипа през студените месеци, когато изглежда всеки го пипва. Освен това, бъзът укрепва имунната система, предпазвайки я от автоимунни заболявания и дори облекчавайки някои симптоми и болка при СПИН.

Помага при диабет: 

Някои от активните антиоксидантни съставки в бъза действат директно върху панкреаса за регулиране на инсулиновите и глюкозни нива, като или предоставят стабилност на хората, които страдат от диабет или помагат на хората, които не страдат от диабет да избягват развиването на това ужасно заболяване.

Здравето на костите и възпалението: 

Освен че антиоксидантните и противовъзпалителни съединения в бъза помагат за облекчаването на ставните болки и на чувствителността при възпаление, високите нива на минералите в него ще ви помогнат да укрепите силата и развитието на нови костни тъкани в костите. Остеопорозата е заболяване застрашаващо много хора, но повишаването на плътността на костите в по-млада възраст може да забави появата му значително.

Здравето на кожата: 

Бъзът се използва в много козметични продукти, основно заради биофлавоноидите в него, които играят много важна роля за кожата. Антиоксидантното действие в комбинация със значителните нива на витамин А правят бъза перфектен за предпазване от или намаляване на бръчките, спомагат избледняването на петната на стареенето и в общи линии подобряват тургура и тена на най-големия и най-видим орган на тялото!

Стимулира отслабването:

Високото ниво на хранителни фибри, комбинирани с подсилващото метаболизма действие на многото витамини и минерали превръщат бъза в чудесно средство за отслабване. Фибрите ви засищат, въпреки ниския брой на калориите в бъза и освен това се ползвате от десетките други ползи за здравето, които този плод предоставя!

Няколко предупреждение: 

Имайки предвид, че много малко от сортовете се ядат, винаги е мъдро да си набавяте бъз от сигурни източници. Не берете див бъз без да се консултирате с някой познавач, и препоръката е да обработвате топлинно плодчетата преди да ги ядете, заради съдържащия се в тях цианид. Освен това, алергиите към растенията от семейство орлови нокти са често срещани, така че внимателно въвеждайте бъза в храната си. И накрая, бъзът действа диуретично на някои хора, така че ако вече страдате от бъбреци, то той може да обостри симптомите ви.

elderberry-syropКак да си направим сироп от бъз за предпазване от грип

Време за приготвяне – 5 минути; Време за варене – 1 час; Общо – 1 час и 5 минути

Сироп от бъз – лесната рецепта, приготвена от черен бъз, мед и билки подсилва имунната система и ви осигурява вкусен сироп. Може да се използва с лечебна цел, както и върху палачинки, слати или както прецените.

За направата на 1.2 литра сироп от бъз

Съставки

  • 200 грама пресен черен бъз или 100 грама сушен черен бъз
  • 3½ до 4 ч.ч вода
  • 2 с.л. пресен или сушен джинджифил
  • 1 ч.л. канела на прах
  • ½ ч.л. карамфил или карамфил на прах
  • 1 с.л. ехинацея (по желание за подсилване)
  • 1 с.л. шипки (по желание и добавяне на витамин С)
  • кората на един лимон (или портокал) настъргана
  • 1 ч.ч. натурален мед (ако сиропът е за дете под една годишна възраст, използвайте натурален кленов сироп)

Указания

  1. Налейте водата в средно голяма тенджера и добавете бъза, джинджифила, канелата и карамфила (без меда!)
  2.  Оставете да заври след което захлупете и оставете сиропа да къкри около половин до един час или докато течността се редуцира почти наполовина. Махнете от огъня и оставете да изстине. Пасирайте бъза внимателно с помощта на лъжица или друг плосък прибор, за да извлечете всички хранителни вещества от него. Прецедете с марля в стъклен буркан или купа.
  3. Изхвърлете бъза (или го компостирайте!) и оставете течността да изстине до хладка. Когато вече не е гореща, добавете 1 чаена чаша мед и разбъркайте добре.
  4. След разтварянето на меда, налейте сиропа в херметически затварящ се стъклен буркан или в стъклена бутилка.
  5. Готово! Току-що си приготвихте сироп от бъз! Дръжте го в хладилника и го пийте всеки ден заради укрепващите имунитета му свойства. Можете да го пиете само през седмицата, без събота и неделя.
  6. Стандартната доза е ½ ч.л. до 1 ч.л. за деца и ½ с.л. до 1 с.л. за възрастни. Ако все пак ви хване грип, пийте тези дози по-често – даже на всеки 2-3 часа вместо веднъж на ден докато симптомите изчезнат и се почувствате добре.
  7. Запазването на сиропа става като затворите буркана докато сиропа още е топъл и така той се запазва по-дълго в хладилника. Обикновено той се запазва до 2-3 месеца в хладилника, а можете да замразите част от него за по-нататъшна употреба. Можете да го замразите и във формички за лед и да използвате кубчета при нужда.
  8. Можете също така да варите буркани със сироп по традиционния начин, за да удължите срока му на годност. Или просто да си приготвяте този сироп от замразен или сушен бъз постоянно през студените месеци.
  9. Можете да използвате и бъз на прах, ако не можете да намерите пресни или сушени плодове. Просто добавяйте около 50 грама в рецептата.
  10. Трудното е да не си гребвате по лъжичка всеки път когато отваряте хладилника.

 

Източници:

https://www.organicfacts.net/health-benefits/fruit/elderberries.html

http://wellnessmama.com/1888/elderberry-syrup/

Снимки: horizonherbsblog.com; alleideen.com

Бъдете здрави

Очаквайте още полезни статии за това как да поддържаме здравето си, как да не остаряваме и как да се предпазваме от болестите.

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *