Безценна помощ за щитовидната жлеза, билки и хранителни вещества

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

kelp sea waterБилките и хранителните вещества предоставят безценна помощ на щитовидната жлеза. Много от тях са изследвани и доказано подобряват функцията на щитовидната жлеза.

Най-вече в храната ви или като хранителна добавка трябва да си осигурите достатъчно йод, за да може щитовидната ви жлеза да функционира правилно. Към 2009 година бе изчислено, че 2 милиарда души на планетата все още са с недостатъчен прием на йод, най-вече в Южна Азия и Африка. В същото време 50 процента от европейците остават с лек недостиг на йод.

В Северна Америка

Макар че е вярно, че липсата на йод може да е една причина за хипотироидизъм, тази причина не е често срещана в Северна Америка. Освен това твърде високият прием на йод е доказал, че също е проблем за щитовидната жлеза, причиняващ хипотироидизъм и автоимунен тироидит.

Йодът се съдържа в най-големи количества в морските водорасли, морската храна, млечните продукти, житните продукти, яйцата и по-малко в плодовете и зеленчуците. За да откриете дали получавате достатъчно йод в здравословен обхват за вашите нужди нека медицинско лице нарисува малко петънце (колкото двайсет стотинки) на ръката ви между китката и лакътя с 2 процентова тинктура йод. Ако изчезне за по-малко от 12 часа, се счита че имате недостиг на йод; за 12-24 часа означава, че имате лек недостиг. Иначе могат да ви измерят нивото на йод в урината за 24 часа след приемане на йод/таблетка йод от 50 мг. Ако нивото е ниско, може да ви препоръчат хранителна добавка от по 150-200 мкг на ден.

Хранителни добавки, важни за здравето на щитовидната жлеза са:

  • Селен: 200 мкг дневно; недостигът на селен може да изостри последиците от недостига на йод и в по-малка степен, недостига на витамин А или желязо; освен това, недостигът на цинк и мед може да повлияе отрицателно и на метаболизма на хормоните на щитовидната жлеза. 
  • Цинк: Особено важен елемент за основните биохимични реакции на щитовидната жлеза и хормоните. През 2009 година бе доказано, че ниските серумни нива на щитовидните хормони се подобряват след шест месеца на вземане на цинк под формата на хранителна добавка.
  • Витамин D3: Нужен на щитовидната желза. В брой от 2011 година на списанието Thyroid, ниските нива на витамин D се свързват с влошена функция на щитовидната жлеза при пациенти страдащи от тиреоидит на Хашимото. Подсигурете си достатъчно витамин D3 с по 20 минути слънчева светлина на ден, за да може кожата ви да произведе достатъчни количества от витамина. 

Билки, които подсилват функцията на щитовидната жлеза:

  • Кафяви морски водорасли (Ascophyllum nodosum): Осигуряват естествен йод. Също така защитават щитовидните клетки от възпаление. Намаляват риска от автоимунно заболяване на щитовидната жлеза. 
  • Водораслото Fucus vesiculosus от бреговете на Северно море: Осигурява естествен източник на йод. Също така, то има противо-естрогенни свойства, и по този начин намалява риска от възпаление на щитовидната жлеза от естрогена, както при мъжете, така и при жените.
  • Хмел (Humulus lupulus): Съдържа веществото ксантохумол, което подсилва поглъщането на йода от щитовидната жлеза и подтиска активирането на про-възпалителната молекула NF-kappaB, и по този начин намалява про-възпалителните цитокини TNF-alpha, IL-6.
  • Копривка (Coleus forskohlii): Стимулира приема на йод; подсилва производството на тиреоглобулина, T4 & T3: подобрява секрецията на T3 и T4.
  • Брахми (Bacopa monniera): Осигурява пряка стимулация на щитовидната жлеза като повишава серумния T4 с 41 процента, но не и на T3 в лабораторни експерименти.
  • Ашваганда (Withania somnifera): Повишава серумните нива на тироидните хормони като пряко въздейства върху щитовидната жлеза. (Дори повишава изключително много щитовидните хормони в жена, вземала твърде висока доза ашваганда.)
  • Guggul (Commiphora mukul): Пряко стимулира производството на T3 като влияе върху ензимите на черния дроб. 
  • Розмарин (Rosmarinus officinalis) и градински чай (Salvia officinalis): Съдържат карнозна киселина (считана, че повишава щитовидните хормон-специфични рецептори върху ядрата на тъканните клетки).

С добро чувство към живота,

Д-р Майкъл Кътлър

Източник: Easy Health Options, Herbs and Nutrients for Your Thyroid, 22 July 2013

Снимка: www.dekanius.com

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Важно:

Сайтът „Здрави всеки ден” ви предоставя информация, открития и последни новини на медицински теми от редица американски и други здравни сайтове и източници. Материалите са с образователна цел и са насочени да ви държат информирани за важни открития и факти, свързани с човешкото здраве. Те не са насочени да диагнозират, лекуват или предотвратяват което и да било заболяване. Те не могат да заменят съветите и препоръките на личния ви лекар или на други специалисти в областите, в които вие евентуално се нуждаете от лечение.

Ето защо, „Здрави всеки ден” ви препоръчваме да не се самолекувате, следвайки информацията, дадена в материалите на сайта, както и винаги да се консултирате с опитен лекар, който най-добре познава състоянието ви, преди да предприемете каквото и да било лечение, произтичащо  от настоящата или от останалите статии в сайта.

Надяваме се да ви бъдем полезни.

Бъдете здрави

Очаквайте още полезни статии за това как да поддържаме здравето си, как да не остаряваме и как да се предпазваме от болестите.

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *