9 съвета за балансиране на хормоните

Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

kamucheta1

Представяме ви обещаната статия – продължение на темата за хормоналния дисбаланс с няколко съвета как да се справите с този проблем.

Когато става дума за здравето ни, хормоните, и бактериите в стомаха имат много по-голямо въздействие, отколкото много хора осъзнават. Всъщност, тези два фактора могат да унищожат здравето на даден човек, дори и всичко останало (хранене, хранителни добавки и т.н.) да е в идеално състояние. И обратно, оправянето на хормоните и на бактериите в стомаха може да направи много за подобряването на здравето, дори и не всички останали фактори да са на шест. Всъщност, има проведени изследвания относно използването на някои хормонални реакции за лекуване на мозъчни травми.

Ако се съмнявате относно съвсем реалната способност на хормоните да влияят върху всичко – от настроението, до теглото и здравето на червата – попитайте първата бременна, която срещнете дали забелязва разлика по отношение на тези неща, откакто е бременна. Или попитайте което и да било 13 годишно момиче… внимателно…

Ако имате симптоми като умора, проблеми с кожата, напълняване около талията, проблеми със съня, ПМС, ендометриоза, безплодие, поликистозна болест на яйчниците или други проблеми, твърде е вероятно да страдате от хормонален дисбаланс!

Какво са хормоните?

„Хормоните са химическите вестители в тялото. Те се движат в кръвотока до тъканите или органите. Те работят бавно във времето и влияят на много различни процеси като

  • Растеж и развитие
  • Метаболизъм – как тялото ви си набавя енергия от храните, които ядете
  • Сексуална функция
  • Възпроизводство
  • Настроение

Ендокринните жлези, които представляват особени групи клетки, правят хормоните. Основните ендокринни жлези са хипофизната, епифизната, тимуса, щитовидната, надбъбречната и панкреаса. Освен това, мъжете произвеждат хормони с тестисите си, а жените с яйчниците”.

Хормоните се произвеждат като се използват полезни мазнини и холестерол, ето защо липсата на тези важни хранителни фактори може да причини хормонални проблеми просто защото тялото няма под ръка необходимите изграждащи блокчета, от които да ги направи. Химикалите, които съдържат токсини и имитират тези градивни блокчета или имитират самите хормони също причиняват проблеми, защото тялото може да се опита да прави хормони, използвайки погрешните градивни елементи…

Ендокринната система е сложна и ние вероятни никога няма да я разгадаем напълно, но има някои основни неща, които можете да направите, за да подобрите способността на тялото си да създава и регулира хормоните:

1. Избягвайте консумирането на големи количества омега-6 полиненаситени мазнини

Тялото просто не е създадено да консумира тези произведени от човека мазнини, съдържащи се в растителните масла. Цитат:

„Човешкото тяло се състои от около 97% наситени и мононенаситени мазнини и само 3% полиненаситени мазнини. Половината от тези три процента са омега-3 мазнини, и този баланс трябва да е налице. Растителните олиа съдържат много високи нива на полиненаситени мазнини и тези олиа замениха много от наситените мазнини в храната ни от петдесетте години на миналия век насам.

Тялото се нуждае от мазнини за възстановяването на клетките и за производството на хормони, но то трябва да използва градивните елементи, които ние самите му подаваме. Когато му даваме висока концентрация на полиненаситени мазнини вместо онова, от което то се нуждае, то няма друг избор освен да включи тези мазнини в клетките ни при възстановяването и създаването им.

Проблемът е, че полиненаситените мазнини са много нестабилни и лесно се окисляват в тялото (ако вече не са се окислили по време на обработката им или от излагането на светлина докато седят по рафтовете в магазините). Тези окислени мазнини причиняват възпаление и мутации в клетките.

В артериалните клетки тези мутации причиняват възпаление, което може да запуши артериите. Когато тези мазнини се използват в кожните клетки, мутацията им причинява рак на кожата. (Ето защо хората често имат опасни форми на рак на кожата на места, които никога не се излагат на слънце, но това е тема за друга статия!)

Когато тези мазнини се използват в клетките на репродуктивните тъкани, фактите показват, че това може да предизвика проблеми като ендометриоза и поликистозна болест на яйчниците. Накратко, тялото е направено от наситени и мононенаситени мазнини и се нуждае от тях за оптималното си”.

Извод: Не яжте мазнини като растително олио, фъстъчено масло, рапично олио, соево масло, маргарин, мазнините за печене на тестени сладкиши (шортънинг), нито каквито и да било други химически променени мазнини. Вместо това избирайте мазнини като кокосово масло, истинско масло, зехтин (не го нагрявайте!) и животински мазнини (лой, мас) от здрави животни и яжте много риби с високо съдържание на омега-3 мазнини.

2. Ограничете кофеина

Аз обожавам кафе, много, но истината е, че твърде многото кафе може да разстрои ендокринната система, особено ако са налице и други стресиращи хормоните фактори като бременност, наличие на токсини, дисбаланс на полезните мазнини или стрес.

Намалете кафето ако можете или го заменете с полезни билкови чайове (вижте в категория Чай или кафе в сайта Здрави всеки ден). Ако не можете или не искате да намалите кафето, използвайте го като начин да поемате полезните за вас мазнини като добавяте по 1 супена лъжица кокосово масло във всяка чаша и разбивате сместа в кухненски робот за превръщането й в емулсия. Така получавате напитка, подобна на лате, но със здравословни мазнини! Ето моята рецепта за най-чудесното кафе на света:

 Кафето на Wellness Mama

wellness mama coffeeПриготвя се за три минути

Вкусно, с много каймак и зареждащо с мощна хранителна енергия!

Продукти за една доза

1 ч.ч. органично кафе, билково кафе (съдържа: органични печени корени от глухарче, органични печени корени от цикория, органични печени рожкови, и органична мака на прах, т.е. без грам кофеин.) или чай „чай”.

  • 1 с.л. кокосово масло (или повече, аз обикновено слагам 2-3 с.л.)
  • 1 ч.л. органично масло от хранени на паша животни (търсете от мандрите)
  • 1/4  ч.л. ванилия
  • Няколко капки екстракт от стевия (по желание)

 Приготовление

  1. Сложете изброените по-горе съставки в блендер или в кухненски робот. Разбийте на висока скорост 20 секунди докато стане на пяна. Изпийте го веднага и се насладете на цялата енергия, която тази чаша кафе ви предоставя! 

3. Избягвайте токсини

Токсините се съдържат в пестицидите, пластмасите, химикалите в домакинството, като дори и матраците могат да съдържат разстройващите хормоните химикали, които имитират хормоните в тялото и не позволяват на тялото да произвежда истински хормони. Нещата като хормонален контрол на раждаемостта (очевидно) правят същото.

Ако имате хормонален дисбаланс или полагате усилия да забременеете, избягването на тези токсини е много важно! Гответе в стъклени или в метални съдове без покритие (никакви незалепващи или тефлонови съдове!) и избягвайте топленето или съхраняването на храни в пластмасови съдове. Купувайте биологично чисти плодове, зеленчуци и месо и не използвайте химически пестициди или почистващи препарати. Очаквайте още рецепти за естествени почистващи средства на сайта Здрави всеки ден.

4. СЪН

Не мога да подчертая колко важен е този съвет (опитах с главните букви да го извикам високо!) Ако не си набавяте достатъчно сън, хормоните ви няма да са в така необходимото им равновесие. Точка.

Вижте тук някои съвети за подобряване на съня и ги следвайте! Подобряването на съня може само по себе си да подобри хормоните ви и дори се свързва с по-дълъг живот, по-малка вероятност от заболявания и оптимизиране на теглото.

5. Вземайте хранителни добавки разумно

В един идеален свят, ние щяхме да ставаме и лягаме със слънцето, щяхме да си набавяме витамин D от слънцето и магнезий от океана и да се движим и почиваме в чудесен баланс всеки ден в свят без стрес. Тъй като се съмнявам животът на някой днес да отговаря на това описание, хранителните добавки могат да попълнят празнините. Има определени хранителни добавки, които са полезни особено по отношение на хормоните.

  • Мака или Перуански женшен – грудково растение от семейство кръстоцветни отдавна известно с това, че стимулира производството на хормони и либидото. Много жени се радват на облекчаване на ПМС, повишена плодовитост и по-добра кожа, а мъжете забелязват повишено производство на сперма с по-добро качество, повишаване на либидото и подобряване на съня. Мака е растение, богато на минерали и на основни мастни киселини, което го прави чудесно по отношение на хормоните. Предлага се на прах (най-евтиния вариант) или на капсули.
  • Магнезий –  магнезият е необходим за стотици реакции в тялото и често допринася за по-добрия сън (който е много полезен за хормоните!). Има няколко ефективни форми на магнезий: На прах, така че можете да променяте дозата и бавно да я повишавате; под формата на йонизирана течност, която да добавяте в храната или в напитки като дозата бавно да се повишава; или в трансдермална форма чрез използване на магнезиево масло върху кожата. Това обикновено е най-ефикасния начин за хора с увреден храносмилателен тракт или страдащи от голям недостиг.
  • Витамин D – подсилва функцията на хормоните. Най-добре е да си го набавяте от слънцето, ако е възможно или с хранителна добавка във формата D3 или ферментирало масло от черен дроб на треска.
  • Ферментирало масло от черен дроб на треска – предоставя много от необходимите градивни елементи за производството на хормони като витамините A, D, и K. То също така е чудесен източник на омега-3 мастни киселини и на полезни за организма мазнини.
  • Желатинът е чудесен източник на калций, магнезий и фосфат. Той подсилва производството на хормоните, както и храносмилателното здраве и спомага облекчаването на възпалението, особено в ставите. Хубаво е да е от компания потвърждаваща че е извлечен от хранени с трева, хуманно отглеждани крави, заради което съдържа повече хранителни вещества.

6. Леки упражнения

Ако имате хормонален дисбаланс, интензивните дълги упражнения могат всъщност да влошат проблема в краткосрочен план. Сънят е всъщност по-важен, поне по време на регулиращата фаза, така че се фокусирайте върху релаксиращи упражнения като ходене или плуване и избягвайте дългото тичане, кардио и видео упражненията, поне за момента или докато не възстановите равновесието на хормоните си

7. Вдигайте тежести

Докато дългите кардио упражнения може да са вредни, кратките сесии на вдигане на тежести (тежести от типа кетълбелс, щанги, приклякания, упражнения с гири) могат да са полезни, защото задействат каскада от полезни хормонални реакции. Стремете се към няколко вдигания (5-7) на тежест, която наистина ви стимулира, но непременно потърсете помощ по отношение на формата и обучението, ако не сте го правили преди, защото неподходящата форма може да е вредна!

8. Яжте кокосово масло

Кокосовото масло е чудесно за хормоналното здраве. То осигурява необходимите изграждащи елементи за производството на хормоните, помага с отслабването, намалява възпалението и дори има антибактериални и антимикробни свойства.

Ако наистина се нуждаете от помощ за балансиране на хормоните, стремете се да консумирате по 1/4 ч.ч. кокосово масло на ден. За лесен и вкусен начин, вижте рецептата по-горе, която можете да прилагате както с кафе, така и с чай.

9. Регулирайте лептина си

Лептинът е най-важният хормон и ако той е извън баланс или ако сте резистентни към него, то нито един от останалите хормони в тялото ви няма да е в приличен баланс. Балансирането на лептина ще помогне за стимулирането на плодовитостта, ще улесни свалянето на килограмите и ще снижи възпалението.

Статия за лептина прочетете тук.

Кейти – Wellness Mama

Източник: 9 Tips to Help Balance Hormones

http://wellnessmama.com/5425/balance-hormones/

Снимки: harleystreetpsychologist.co.ukyogaifschool.com

Още по темата: Хормонален дисбаланс, 9 вероятни признака

Децата порастват без време заради хормоните

Ако статията ви харесва, молим ви да я споделите. Някъде някой може да се нуждае именно от тази информация. 

Важно

Сайтът „Здрави всеки ден” ви предоставя информация, открития и последни новини на медицински теми от редица американски и други здравни сайтове и източници. Материалите са с образователна цел и са насочени да ви държат информирани за важни открития и факти, свързани с човешкото здраве. Те не са насочени да диагнозират, лекуват или предотвратяват което и да било заболяване. Те не могат да заменят съветите и препоръките на личния ви лекар или на други специалисти в областите, в които вие евентуално се нуждаете от лечение.

Ето защо, „Здрави всеки ден” ви препоръчваме да не се самолекувате, следвайки информацията, дадена в материалите на сайта, както и винаги да се консултирате с опитен лекар, който най-добре познава състоянието ви, преди да предприемете каквото и да било лечение, произтичащо  от настоящата или от останалите статии в сайта.

Бъдете здрави.

Авторски права и ограничения свързани с тях

zdravivsekiden.com дава право на Потребителите да ползват всички услуги, които са предоставяни в Сайта само за лични нужди с нетърговска цел, при условие, че не се нарушават авторските права на zdravivsekiden.com или на трети лица, свързани пряко или косвено с материалите на Сайта. Не се разрешава материалите на този Сайта да се променят по никакъв начин, нито да бъдат копирани, публично разпространявани или раздавани за каквато и да било обществена или търговска цел. Употребата на публикуваните в този интернет Сайт материали в други сайтове е забранена.

Материалите на този Сайт са под закрилата на закона за Авторското право и сродните му права и всяка непозволена употреба може да бъде нарушение на авторско право, права върху търговски марки или други законови разпоредби.

zdravivsekiden.com си запазва правото да преотстъпва правата за публикуване на материали и всякакви части от информацията на Сайта, на трети лица при допълнително сключен договор, уреждащ правата и задълженията, в писмена форма между zdravivsekiden.com и лицето, публикуващо информацията.

Здрави всеки ден

 


Харесайте статията ако Ви е била полезна за да достигне до повече хора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *